czwartek, 28 marca, 2024

Najlepszy był Jakub Świstak

0
Udostępnij:

Druga odsłona Szachowych Indywidualnych Mistrzostw Powiatu Jasielskiego zakończona. Dziś w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle rozegrany został turniej w kategorii do lat 13. Zwyciężył Jakub Świstak.

W tej częsći turnieju wystartowało czternastu najsilniejszych juniorów młodszych, spośród których najlepszym okazał się reprezentant gospodarzy Jakub Świstak. Drugie miejsce również przypadło reprezentantowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle Jakubowi Kaliszowi, natomiast trzecie zdobył Wojciech Koś (SP1 Jasło). Dalsze miejsca zajęli: Tomasz Sanicki (SP2 Jasło), Kamil Berkowicz (SP2 Osobnica) i Karol Doktór (SP2 Jasło).

Bardzo dobry występ w kategorii dziewcząt zanotowała Sandra Gozdecka (SP2 Jasło), która zdobyła pięć punktów z sześciu partii pokonując jako jedyna zwycięzcę turnieju chłopców.

W tabeli końcowej wyprzedziła Julię Madej (SP4 Jasło), Izabelę Stój (SP2 Jasło) oraz Karolinę Koś (SP1 Jasło).

– Organizacja tych zawodów to kolejny krok, aby w Jaśle odbudować silne szachy młodzieżowe – podkreśla Kazimierz Bobula, prezes UKS Mat. – Dyscyplina ta nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jednocześnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych znajduje wielu zwolenników gotowych przeżyć swoją przygodę sportową – dodaje Bobula.

Przed laty w Jaśle istniała bardzo silna szachowa drużyna juniorów, oparta na własnych wychowankach. Budowana od podstaw pod koniec lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, przez kilka lat systematycznie pięła się w hierarchii szachowej. Największy sukces odniosła w roku 2003 awansując do elity polskich rozgrywek młodzieżowych I Ligi Juniorów – wówczas najwyższej klas rozgrywkowej. Historyczny skład to w kolejności szachownic: Mateusz Sypień, Daniel Frączek, Jakub Kobak, Mateusz Bobula, Paweł Latoszek, Weronika Kobak i Joanna Szerszeń.

– Wszyscy zawodnicy tej drużyny wyjechali na studia do różnych miast, a zespól juniorów najpierw powrócił do rozgrywek regionalnych, a później przestał istnieć – mówi Bobula. –

Silni zawodnicy w rozgrywkach klubowych gwarantowali również bardzo dobre wyniki

w rozgrywkach Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego. Jasielskie szkoły systematycznie przez wiele lat zdobywały złote, srebrne i brązowe medale w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego i uczestniczyły w Szkolnych Mistrzostwach Polski (najwyższe szóste miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 w Jaśle na turnieju w Sopocie w roku 2002).