piątek, 19 kwietnia, 2024

Jasielski Konkurs Matematyczny 2013

0
Jasielski Konkurs Matematyczny 2013
Udostępnij:

7.XII.2013 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Kr. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle został przeprowadzony XIII Jasielski Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W zawodach uczestniczyło 60 uczniów ze szkół: Gimnazjum Nr 1 w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie, I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie, I Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, Liceum Ogólnokształcące w Lesku, I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie, I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, IV Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku oraz II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku.

Konkurs rozegrano w trzech kategoriach: dla klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Uczniowie z gimnazjów startowali ze starszymi od siebie koleżankami i kolegami. Jeden z uczniów gimnazjum z Rzeszowa (druga klasa) startował z uczniami drugich klas szkół średnich, czyli z osobami od niego o trzy lata starszymi. Każdy z uczestników miał do rozwiązania 4 zadania, w tym jedno wzięte z bogatego dorobku Patrona Konkursu, Honorowego Obywatela Miasta Jasła, światowej sławy matematyka – Hugona Steinhausa.

W rywalizacji uczestniczyli uczniowie biorący z powodzeniem udział w innych konkursach matematycznych, w tym uczestnicy zawodów finałowych Olimpiady Matematycznej.

Wyniki konkursu znane będą 18 grudnia b. r., a uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród (także w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów) nastąpi pod koniec lutego przyszłego roku w I LO w Jaśle – w rocznicę śmierci Prof. Hugona Steinhausa.

Konkurs przeprowadzili nauczyciele matematyki I LO w Jaśle: mgr Renata Władyka, mgr Lucjan Dranka, mgr Tadeusz Kosiek oraz autor niniejszej relacji.

Kazimierz Poniatowski

emerytowany nauczyciel matematyki I LO w Jaśle,

przewodniczący Komisji Konkursowej

fot. Weronika Samborska

Kazimierz Poniatowski, emerytowany nauczyciel matematyki I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, przewodniczący Komisji Konkursowej.

Na dzisiejszy konkurs matematyczny zgłosiło się 62 uczniów, najlepszych matematyków z całego województwa, którzy na co dzień uprawiając ten przedmiot, chcą wykazać się również w rywalizacji z innymi uczniami. Mimo tego, że jestem już emerytowanym nauczycielem, matematyka w dalszym ciągu leży mi na sercu, dlatego cieszę się, że dzisiejszy konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Wiesław Bać, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie

Już od wielu lat przyjeżdżamy na ten konkurs, korzystając z zaproszenia prof. Kazimierza Poniatowskiego. Nasze przygotowywania opierały się głównie na rozwiązywaniu zadań z poprzednich lat. Taki konkurs to świetna popularyzacja matematyki. Uczniowie są bardzo zadowoleni, a zadania bardzo ciekawe. Wśród nich znalazło się zadanie patrona konkursu prof. Hugona Steinhausa.

Robert Szura, nauczyciel  I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, od 13 lat dyrektor szkoły

Bardzo chwalimy sobie dobór zadań, gdzie trzeba wykazać się nie tylko znajomością matematyki, ale również myśleniem. Każdy taki konkurs matematyczny dowodzi, że jest to jeszcze jedna próba życiowa, przykładowo przed maturą. Zadania nigdy się nie powtarzają co powoduje, że młodzież chętnie tutaj przyjeżdża. Przygotowania do tego konkursu odbywały się tzw. bojem. Tydzień wcześniej mieliśmy podobny konkurs w naszej szkole, na którym zjawiła się również delegacja z Jasła.  Przerabiając kilka tysięcy zadań stajesz się mistrzem. Jednak taki konkurs nie polega  tylko na skupieniu się na tej jednej dziedzinie, ale na daniu czegoś od siebie. Jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach i czasami rozwiązanie problemu niweczy błąd rachunkowy, który powoduje, że tych punktów jest mniej.

Miłosz, uczestnik konkursu, 2 klasa I LO w Jaśle

– Jest to dla mnie kolejna, siódma już edycja konkursu im. H. Steinhausa, w której biorę udział. Konkurs ten wymaga od uczestników posiadania nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia. Jak co roku poziom trudności zadań był wysoki i muszę przyznać, że nie wiem, czy ze wszystkim dobrze sobie poradziłem. Wszystko okaże się po ogłoszeniu wyników.

ws

 {gallery}galerie/konkurs_matematyczny_2013{/gallery}