poniedziałek, 20 maja, 2024

Dlaczego radna Dorota Woźniak jest dla PiS tak niewygodna?

6
Udostępnij:

Do ostatniej wręcz chwili wierzyłam, że przynajmniej część radnych PiS zachowa się godnie i nie poprze projektu tej uchwały. Różnimy się między sobą w poglądach, a może trafniej w głosowaniach, na każdej sesji, ale tym razem stała się rzecz bez precedensu. Radni PiS pozbawili mandatu radną Dorotę Woźniak próbując udowodnić, że niby jej centrum życiowe i zawodowe nie jest w powiecie jasielskim tylko krośnieńskim. Równie dobrze mogli by udowodnić, że „gruszki rosną na wierzbie”.

Cała ta kuriozalna sprawa firmowana była od początku przez radnego Józefa Rosoła. Firmowana, ale kto był jej pomysłodawcą i motorem napędowym, tego nam nie ujawniono.

Najistotniejsze pytanie, które należało zadać i pierwsze, jakie zadałam na sesji:  

Kto i kiedy ujawnił dane z oświadczeń majątkowych? Bo ewidentnie zostały ujawnione i to jest złamanie prawa.Czy pan radny Rosół miał dostęp do informacji utajnionych? A może nie, może pani Dorota Wożniak była śledzona – dzień i noc – przez pana radnego i na tej podstawie wysnuł wniosek, że nie mieszka tam gdzie jest zameldowana?  Skąd taka legitymacja dla Pana Radnego Rosoła do takiego doniesienia i potem skarżenia decyzji wójta Skołyszyna?

Zwracając się bezpośrednio do radnego Józefa Rosół zapytałam: czy może radna Dorota Woźniak startując w wyborach odebrała panu głosy? Przecież pan reprezentuje zupełnie inny okręg wyborczy, a więc nie o to chodziło. Dlaczego nie zrobili tego pani radna Anna Nigborowicz albo pan radny Stanisław Święch – startujący z tego samego okręgu co radna Dorota Woźniak – którzy mogliby podjąć wątpliwość, czy radna Woźniak mieszka w Skołyszynie? W ich wypadku może udałoby się to jakoś zrozumieć ale radny Rosół?

Nasuwa mi się tu jedno wytłumaczenie oparte o obserwację działań pana starosty i radnych PiS, słuchających w ciemno swojego wodza. Prikaz!! I tu jednak mogła odezwać się ludzka przyzwoitość radnej Nigborowicz i radnego Święcha, mogli odmówić złożenia takiego  wniosku a potem skargi na decyzję wójta. I może dlatego to pan radny Rosół został wyznaczony do podjęcia tych czynności, albo – co jeszcze gorzej o nim świadczy – sam się zgłosił na ochotnika, bo ma dług wdzięczności za dobrze płatną pracę do spłacenia?

I co Klubowi PiS daje takie odwołanie radnej Doroty Woźniak? Przecież i tak mają większość, i tak przegłosują wszystko co zechcą. I proszę mi tu nie wciskać kitu, ani opinii publicznej, powtórzę z całą stanowczością, proszę nie wciskać kitu, że chodzi tylko o praworządność! Bo gdyby praworządność miała dla PiS znaczenie, to nie dopuszczaliby do łamania przez siebie prawa w zasadzie nagminnie. Przecież co rusz mamy przykłady podejmowanych przez Radę albo Zarząd decyzji, podejmowanych głosami radnych PiS, które ewidentnie łamią prawo i przeczą zasadom praworządności.

Mam podawać przykłady? Sztandarowy dla Rady to tryb stwierdzenia nieważności uchwał Rady dotyczących zmian statutowych Szpitala i Powiatu Jasielskiego, a dla Zarządu to przeprowadzenia konkursu na dyrektora szpitala, zatrudnienia lekarza jako p.o. dyrektora, czego zgodnie z prawem nie wolno było Zarządowi robić.  A unieważnienie konkursu na dyrektora I LO?

Przykładów innych można podać całą listę, ale wrócę do meritum: skoro nie chodzi tu o praworządność, to o co?I przecież nie o to, że ten jeden głos więcej jest PiS-owi potrzebny, bo najpierw to będzie głos SDM-u, ale znając praktykę obecnej kadencji PiS, to może liczy na kolejny łup i kolejną przysłowiową szablę? Kolejny okręg wyborczy wolny od opozycji? Czy o to tu chodzi?

Dlaczego radna Dorota Woźniak jest dla Zarządu i radnych PiS tak niewygodna? Czy dlatego, że jest bardzo pracowitą radną, solidnie przygotowującą się do sesji, często zabierającą głos, a co zatem przekaz o nieprawidłowościach w postępowaniu Zarządu albo w decyzjach Rady – dzięki aktywności radnej Woźniak – dociera do opinii publicznej? I to nie pierwszą kadencję przecież, bo radna Woźniak jest zaangażowanym w sprawy powiatu jasielskiego samorządowcem od blisko 30 lat, radną powiatową już czwartą kadencję. (!) Stwierdzając wygaśnięcie mandatu a de facto odwołując radną nie chodzi o odebranie 1 głosu opozycji, ale o odebranie głosu docierającego do wyborców. Inaczej tego ocenić nie można!

Jak można z taką zajadłą premedytacją dowodzić, że gruszki rosną na wierzbie? Rodzina, przyjaciele, wyborcy pani radnej Woźniak dobrze ją znają, wiedzą, że od lat pracuje i mieszka w powiecie jasielskim.  Tu jest jej centrum życiowe i zawodowe. A to, że w wolnych chwilach spędza czas u syna to co w tym dziwnego? Nienaturalnego? Jest współwłaścicielem domu, ale czy to oznacza, że tam ma obowiązek mieszkać? A jak ktoś jest właścicielem domu nad morzem, albo w górach i tam spędza każdą wolną chwilę, bo tak lubi, bo może sobie na to pozwolić, to znaczy, że mieszka nad morzem a nie tu gdzie jest jego centrum życiowe i zawodowe?

W swojej naiwności do ostatniej chwili wierzyłam w refleksje i opamiętanie radnych PiS … ciekawe czy nie wbijając wzroku w ziemię mogą stanąć teraz przed lustrem?

Ewa Wawro
radna Rady Powiatu w Jaśle

NAGRANIE Z XXXIII SESJI RADY POWIATU W JAŚLE VI KADENCJI z dnia 06.11.2020

Artykuły powiązane:

Zawartość człowieka w człowieku? Czy człowieka w radnym?

6 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry. Przeczytałem tekst i obejrzałem nagranie z Sesji Rady Powiatu. Jako były mieszkaniec Gminy Jasło śmiem twierdzić, że ta sprawa nie jest szyta grubymi nićmi, te byłyby zbyt słabe, tylko co najmniej sznurem do snopowiązałki. Pozdrawiam Radnych Powiatu Jasielskiego. Piotr Lubaś.

  2. Panią Dorotę zapraszamy do Stalowe Woli. Tutaj mamy odwieczny problem podatkowy. Wielu mieszkańców w ostatnich latach przeniosła się do sypialni Stalowe Woli Pysznicy i do tej gminy odprowadza podatki za pracę wykonywaną w Stalowej Woli. Z przyjemnoci Panią Dorotę zameldujemy w Stalowe Woli. Nie będziemy mieli też nic przeciwko, jeśli swoje usługi nadal będzie wykonywała na terenie Gminy Jasło. Jak dla nas mieszkać może nawet w Kołobrzegu.

  3. Pan Rosół powinien się uczyć od Naszego Lucka (Nadberężnego, Prezydenta „Stalówki” przez duże P.). Na co dzień na wiecach i w telewizji wychwalany przez Jarosława, a na co dzień robi swoje dla miasta. Dlatego większość na niego głosuje. Jeździ na hulajnodze (trochę pod publikę), jego dzieci bawią się z moimi i innych mieszkańców na placach zabaw, nawet lata po TESCO i to w maseczce. Mimo wszystko dba o Stalową. Dlatego większość jest za nim. I nikomu nie przeszkadza, że wywodzi się z PiS. Po prostu jest człowiekiem… takim jak inni…

  4. Nie do pomyślenia jest, że tak można niszczyć naszą inteligencję w imię „partyjniactwa”. „Tumoków” weście sobie do wsparcia to skończymy tak jak w 1772 r.

  5. Nikt za bardzo nie chce się odnieść do tematu na tej stronie… a szkoda. Na (jaslo4you), jest mnóstwo komentarzy, jednak przyznam, że po przeczytaniu kilku odpuściłem… nie dorastam do tego poziomu. A tutaj widzę, że co niektórzy zachowują się jak Kard. Dziwisz (Don Stanislao)… czyli jak struś… Nie ma chętnych, aby odnieś się do tematu. Przynajmniej z tych, co podjęli „wyrok”… No ale może to nie jest ich poziom…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.