sobota, 15 czerwca, 2024

Rondo do poprawki

0
Rondo do poprawki
Udostępnij:

Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Granicznej kierowcy muszą bardzo uważać. Asfalt na rondzie jest zapadnięty i powstała duża wyrwa.

Rondo wybudowane zostało całkiem niedawno, w 2011 roku. Miało usprawnić ruch i poprawić bezpieczeństwo na nieco kłopotliwym skrzyżowaniu ulic: Grunwaldzkiej, Granicznej, św. Jana z Dukli i Wojska Polskiego. Jednak jego stan pozostawia wiele do życzenia. – Nawierzchnia na rondzie jest w fatalnym stanie. Asfalt zapadł się i powstała wyrwa. Jeździ się slalomem, bo trzeba uważać, żeby czegoś nie urwać. Dziwne, że nikt się nie tym nie interesuje. Przecież nie tak dawno zostało wybudowane, więc powinno dłużej służyć, a wydaje mi się, że za szybko nawierzchnia tak została zniszczona. Jeździ tędy dużo tirów, więc chyba trzeba było wziąć to pod uwagę przy budowie ronda, a nawierzchnia jest za słaba i nie wytrzymuje takiego ciężaru. Jak na rondo, które znajduje się przy ruchliwej drodze wojewódzkiej, to raczej wizytówką miasta nie jest – mówi nasz Czytelnik z Jasła. – Zastanawia mnie też ilość znaków przy i na rondzie. Często jeżdżę tamtędy na rowerze i naliczyłem ich z 50. Poza tym niektóre oznakowania są dziwne. Jest znak droga dla rowerów i pieszych, a za kilka metrów ten sam znak jest przekreślony, co oznacza koniec tej drogi. To jadąc na rowerze, co mam zrobić?

 

rondo 2

Faktycznie stan nawierzchni na rondzie jest zły. Widać, że już wcześniej była naprawiana, ale na niewiele się to zdało, bo zrobiły się kolejne dziury, a w niektórych miejscach zapadł się asfalt. Samochody muszą omijać dziury. Na pewno wpływ na ten stan ma duży ruch samochodów, szczególnie ciężarowych. Tym bardziej, że jest to droga wojewódzka, a także tędy jeździ dużo tirów w kierunku Słowacji i stamtąd.

Do tego wizualnie wygląda niezbyt ciekawie. Zarośnięte trawą, wokół wysepki są duże ubytki w kostce brukowej. Wybudowane przed czterema laty rondo powinno być w lepszym stanie.

Jak zapewnia Tadeusz Śmiałowski, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Jaśle już niedługo nawierzchnia na rondzie zostanie naprawiona. – W ramach gwarancji wykonawca prac dokona naprawy ronda. Wzmocniona zostanie nawierzchnia i jej podbudowa, a także wymieniona będzie kostka brukowa. Ruch na tej drodze jest duży, przejeżdżają tędy samochody ciężarowe i to powoduje, że nawierzchnia tak została zniszczona. Prace ruszą w ciągu kilku tygodni, a na czas remontu zmieni się organizacja ruchu – zaznacza T. Śmiałowski.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
Tekst ukazał się w numerze 21 z dnia 27 maja br. tygodnika Nowe Podkarpacie