sobota, 2 listopada, 2024

Czy wiecie, że w Krośnie zobaczyć można jeden z Siedmiu Cudów Polski?

0
Czy wiecie, że w Krośnie zobaczyć można jeden z Siedmiu Cudów Polski?
Centrum Dziedzictwa Szkła
Udostępnij:

Krosno nie bez powodu jest nazywane Miastem Szkła, ponieważ od lat to właśnie szkło jest tam symbolem i najsłynniejszym towarem eksportowym. Tym samym będąc w Krośnie obowiązkowym punktem do zwiedzenia musi być Centrum Dziedzictwa Szkła. To wyjątkowe miejsce, które jest bardzo popularne wśród turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W 2013 roku CDS został wybrany najlepszym obiektem turystycznym w Polsce. To także jeden z nowych 7 Cudów Polski, które zostały wybrane przez National Geographic Traveler.

To tutaj można z bliska poznać wszelkie tajniki produkcji szkła. Historie i tradycje szklarstwa są tam przedstawiane w sposób nad wyraz nowoczesny przy użyciu narzędzi multimedialnych. To nie jest miejsce na nudę! Dzięki temu, że można zobaczyć poszczególne pracownie, zaczyna się patrzeć na szkło zupełnie inaczej.

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła

Zwiedzanie rozpoczyna się na najniższym piętrze, tam możemy zobaczyć zjawiskowy trójwymiarowy mural namalowany przez Ryszarda Paprockiego. Prezentuje on halę hutniczą i proces tworzenia szkła. Dodatkowo odbywają się tutaj pokazy 3D Mappingu i mural ten zaczyna się ruszać. Technika ta potrafi całkowicie odmienić elewację budynku i ożywić ją. Wywołuje przy tym oklaski publiczności, która jest zachwycona widowiskiem.

Trójwymiarowy mural, fot. źródło: icamp.pl

Następnie przewodnik prowadzi zwiedzających do warsztatu szklarskiego, gdzie dmuchacze szkła tworzą swoje arcydzieła. Artyści, którzy na co dzień pracują tu przy wielkich piecach, demonstrują produkcję różnych szklanych przedmiotów i prowadzą widzów przez magiczny proces. W programie wycieczki znajdują się również warsztaty obróbki i zdobienia szkła: malowanie na szkle, piaskowanie czy grawerowanie szkła. Zwiedzający mogą również aktywnie uczestniczyć i samemu spróbować sztuki dekorowania tymi właśnie sposobami. Artyści tłumaczą również, jak zaprojektować i wykonać witraże. Na własne oczy można zobaczyć tam, jak w gorącym płomieniu szklane pręty zamieniają się w piękne figurki. Fantastyczne jest obserwowanie procesu ręcznego malowania szkła. Zimą można dekorować ozdoby świąteczne a wiosną tworzyć ozdoby wielkanocne. Przez cały rok turyści mogą wytwarzać biżuterię ze szkła lub przerabiać puste opakowania, takie jak słoiki, butelki, wazony, flakony czy pojemniki.

Trasa obejmuje również setki szklanych eksponatów. Są one często zmieniane, a niektóre prace na wystawie można kupić. W budynku znajduje się również przestrzeń dedykowana wystawom czasowym. Tematyka wystaw jest bardzo szeroka przez co nie jest ona monotonna. Warto również zajrzeć do Piwnic Przedprożnych gdzie można zobaczyć najwspanialsze dzieła krośnieńskich hutników – artystów. Jest też ciekawa sala, która pokazuje związek między fizyką a szkłem.

Piwnice Przedprożne, fot. źródło: polskaprzezweekend.pl

Znaleźć tam również możemy sklep firmowy, w którym można kupić oryginalne i niepowtarzalne figurki, wazony, ręcznie malowane obrazy oraz witraże.  

Sklep firmowy, fot. źródło: krajoznawcy.info.pl

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła jest możliwa tylko z przewodnikiem i trwa 2 godziny. Budynek CDS znajduje się przy ulicy Blich 2, ale wejście do budynku znajduje się od strony Rynku, tuż obok pomnika Józefa Piłsudskiego. W godzinach otwarcia Centrum Dziedzictwa Szkła można skorzystać z ruchomych schodów, które zaczynają się przy parkingu od strony ulicy Blich. Zawiozą one nas na najwyższe piętro budynku, gdzie znajduje się kasa biletowa i rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem. Obiekt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo mogą oni liczy na ulgę przy zakupie biletów.

Centrum Dziedzictwa Szkła to wyjątkowe miejsce, które jest bardzo popularne wśród turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W 2013 roku CDS został wybrany najlepszym obiektem turystycznym w Polsce. To także jeden z nowych 7 Cudów Polski, które zostały wybrane przez National Geographic Traveler.

Gabriela Kamińska