wtorek, 21 maja, 2024

Przedszkole Miejskie nr 9 w Jaśle ,,świeciło na niebiesko”

0
Przedszkole Miejskie nr 9 w Jaśle ,,świeciło na niebiesko”
fot. arch.
Udostępnij:

W Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym. To ogromny problem społeczny, bo dotyka tysiące dzieci w całej Polsce. A jest diagnozowany już u 1 dziecka na 100 urodzeń. Bywa, że dzieci z autyzmem są niesprawiedliwie oceniane. Są ludzie, którzy nie akceptują zachowań autystycznych, nie potrafią ich zrozumieć, odrzucają je. Robią to, bo zbyt mało wiedzą o autyzmie.

Tymczasem dzieci z autyzmem doskonale funkcjonują w społeczności PM nr 9, zarówno w działającej na terenie obiektu grupie specjalnej, integracyjnej, jak i w oddziałach ogólnodostępnych, gdzie ,,ramię w ramię ” z dziećmi zdrowymi uczestniczą w codziennych  zajęciach, wycieczkach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi oraz w uroczystościach wynikających z Kalendarza Imprez Przedszkolnych.

W PM nr 9 mali przedszkolacy dotknięci autyzmem, na co dzień mają wsparcie nie tylko od swoich rówieśników, ale nade wszystko specjalistów, którzy pomagają im pokonywać trudności w relacjach społecznych, ułatwiają poznawanie otaczającej ich rzeczywistości i nabywanie nowych, niezbędnych kompetencji. W zamian za to, dzieci autystyczne obdarowują rówieśników i opiekunów swoją niezwykłą wrażliwością i nie rzadko specjalnymi uzdolnieniami w wybranych dziedzinach.

Nasza społeczność przedszkolna corocznie aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu ,,świecąc na niebiesko”, czyli propagując wiedzę o tej niepełnosprawności  poprzez gazetki pedagogizujące, wskazujące na ten problem, zachęcające do kontaktów ze specjalistami.

Tradycją naszego przedszkola stało się organizowanie aktywności dzieci, pozwalające spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy, wyrażane poprzez działania plastyczne, zabawy, kodowanie, zajęcia zachęcające do akceptacji i tolerancji wobec rówieśników o odmiennym wyglądzie, specyficznym zachowaniu.

Corocznie,  poprzez symboliczny – niebieski kolor w ubiorze dzieci i  roznoszenie do szerszego środowiska niebieskich baloników – symbolu autyzmu, manifestujemy solidarność z osobami z autyzmem.

Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania przyczynią się do zwiększenia świadomości autyzmu nie tylko na terenie Przedszkola Miejskiego nr 9,  ale również w szerszym środowisku, wśród społeczności naszego miasta – Jasła.

PM nr 9 w Jaśle