niedziela, 24 września, 2023

Od Paryża do Krymu

0
Od Paryża do Krymu
Udostępnij:

Połączyła ich miłość do francuskiej muzyki. W niedzielny wieczór zaśpiewali dla jaślan podczas koncernu „Przeboje światowej piosenki”. W JDK, wystąpili Urajane Kenżikajewa i Janusz Zbiegieł.

Zapowiadany na niedzielę, 14 lipca koncert w Parku Miejskim, który zainaugurował wakacje artystyczne z JDK pod haslem „od Paryża do Krymu”, przeniesiony został do JDK. Artyści zdecydowali bowiem, że obecność instrumentu, a także światła dodadzą mu większego uroku. Wystąpili znani m.in.: Urajane Kenżikajewa zwana także tatarską Edith Piaf i Janusz Zbiegieł, którego mieliśmy okazję poznać w czerwcu ubiegłego roku, podczas występu w JDK na koncercie „Paryżu kocham cię”.

Cieszę się, że przyszłam na koncert, gdyż bardzo mi się podobał, wspaniałe piosenki o Krakowie i przeżyciach artystki związane z jej miastem – mówi Krystyna Kasprzyk.

Koncert bardzo mi się podobał, szczególnie sposób interpretacji, taki inny, bez gestykulacji. Dobrze, że tekst podany był już wcześniej, bo nie znam francuskiego. Jestem zachwycona – komentuje Zofia Błażej.

Prowadzę te koncerty już od 6 lat i przyznam, że dziś publiczność bardzo ładnie reagowała. Moim zdaniem był to bardzo udany koncert, ludzie się zakochali w narodowych krymsko-tatarskich pieśniach, z którymi nie na co dzień obcujemy – mówi Tadeusz Smolicki, konferansjer koncertu.

Urajane Kenżikajewa – jest zasłużoną artystką wykonującą pieśni w języku tatarskim, rosyjskim, francuskim, ukraińskim, a także polskim, kompozytorką, autorką tekstów. W ubiegłym roku została laureatką 1 nagrody oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Francuskiej w Krakowie, którą otrzymała za wykonanie piosenki pt.: „Mój Kraków”. Ma już za sobą nagranych kilka płyt, a także koncertów, na których wykonuje pieśni o losie Tatarów krymskich podczas ich deportacji, pieśni o miłości, pieśni opisujące jej rodzinne ziemie – Krym.

Janusz Zbiegieł – piosenkarz Teatru Piosenki Francuskiej w Krakowie, aktor. Znaczną część swojego życia poświęcił piosence francuskiej. Ukończył PWST w Krakowie oraz szkołę piosenkarsko – aktorską w Paryżu. Otrzymał Grand Prix za spektakl noszącym tytuł „Brel raz jeszcze” na festiwalu we Francji . Piosenki francuskie noszące tytuł „Paryżu Kocham Cię” składają się z piosenek S, Reggianiego i J.Brela, których twórczość przypada na XX wiek.

Klaudia Kosiba

{gallery}galerie/koncert_krym{/gallery}

NAJNOWSZE

POPULARNE