sobota, 21 września, 2024

To była kosmicznie emocjonująca noc! 

0
To była kosmicznie emocjonująca noc! 
Udostępnij:

Na tę noc z niecierpliwością czekali wszyscy pasjonaci astronomii obserwacyjnej. W środę (14 sierpnia br.) spotkali się na Górce Gorajowickiej, aby pod pomnikiem Chrystusa Króla w Jaśle obserwować Perseidy, Księżyc i galaktyki. Jakby tego było mało, to dzieci wystrzeliwały w powietrze rakiety, które wcześniej stworzyły podczas warsztatów w Generatorze Nauki GEN. Nie zabrakło też stanowisk wirtualnej rzeczywistości z filmami i aplikacjami edukacyjnymi.

Celebracja “Nocy Spadających Gwiazd”, do której mieszkańców Jasła i okolic, zaprosił Generator Nauki GEN. Rozpoczęła się na wiele godzin przed zapadnięciem zmroku. Już przed południem do GEN-u zawitał Robert Nowakowski, popularyzator nauki i wielki pasjonat astronomii obserwacyjnej. Założyciel Kosmicznej Akademii jest chodzącą skarbnicą wiedzy o kosmosie i sektorze kosmicznym. W środowe przedpołudnie zaprosił młodych konstruktorów do udziału w warsztatach budowy rakiet. Przy okazji podzielił się z dziećmi mnóstwem ciekawostek na temat przestrzeni kosmicznej i historii eksploracji Kosmosu przez człowieka.   

Wieczorem, wszyscy budowniczy rakiet spotkali się przy Miejskiej Winnicy, aby za pomocą specjalnie skonstruowanej wyrzutni, dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza, wystrzeliwać je w powietrze. Dym z wytwornicy imitujący proces spalania paliwa rakietowego, który można zaobserwować podczas startu rakiety sprawił, że zabawa była dla dzieci jeszcze bardziej widowiskowa. Młodzi pasjonaci astronomii i astronautyki z zapartym tchem przyglądali się lotom swoich kosmicznych pojazdów.

Głównym punktem programu “Nocy Spadających Gwiazd” były obserwacje nocnego nieba, a konkretnie Perseidów, zwanych też „łzami św. Wawrzyńca”. Kilkuset mieszkańców Jasła i okolic, siedząc wygodnie na leżakach lub leżąc na przyniesionych przez siebie kocach przez kilka godzin wpatrywało się w rozgwieżdżone niebo. Widokowi spadających gwiazd, co jakiś czas towarzyszyły głośne okrzyki ekscytacji astronomów amatorów.

Na miłośników astronomii obserwacyjnej czekały również teleskopy, dzięki którym można było obserwować Słońce, Księżyc, galaktyki i mgławice. Do każdego ustawiały się długie kolejki. Sporym zainteresowaniem cieszył się teleskop cyfrowy Seestar S-50. Wystarczy uruchomienie darmowej aplikacji na smartfonie, aby za jego pomocą, móc zarejestrować niepowtarzalne obrazy obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. Wykonane tym sposobem zdjęcia zachodzącego Księżyca zrobiły fenomenalne wrażenie.

U stóp pomnika Chrystusa Króla stanęły też stanowiska wirtualnej rzeczywistości. Okulary, które na co dzień stanowią wyposażenie pracowni VR w Generatorze Nauki GEN, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak też dorosłych. Tematyka prezentowanych za ich pomocą filmów edukacyjnych związana była z przestrzenią kosmiczną i tym, co można w niej znaleźć.

Na zmorzonych głodem obserwatorów nocnego nieba czekały smaczne przekąski i lody. Wielu jaślan, którzy postanowili spędzić środowy wieczór na Górce Gorajowickiej i nocnych obserwacjach nieba skorzystało z transportu autobusowego. Wieczorem i w nocy, na trasie pomiędzy Generatorem Nauki GEN a placem przy Miejskiej Winnicy kursował bowiem specjalny autobus Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle.    

Generator Nauki GEN