niedziela, 3 listopada, 2024

7 zasad inwestowania na rachunku maklerskim

0
7 zasad inwestowania na rachunku maklerskim
Udostępnij:

Inwestowanie na rachunku maklerskim może być dobrym sposobem na pomnożenie oszczędności i osiągnięcie długoterminowych celów finansowych. Jednak ważne jest, aby robić to w sposób odpowiedzialny. W tym artykule przedstawimy 7 zasad, których warto przestrzegać.

Co to jest rachunek maklerski?

Rachunek maklerski to narzędzie do samodzielnego finansowania pieniędzy w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Najbardziej popularne są akcje spółek polskich i zagranicznych, które kupisz na Giełdzie Papierów Wartościowych, czy też obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe, którymi handluje się na rynku Catalyst.

Oferta kont maklerskich jest jednak dużo szersza, a bardziej wprawieni inwestorzy mogą nabywać również jednostki funduszy inwestycyjnych, certyfikaty inwestycyjne, czy EFT-y. W ramach rachunku maklerskiego możesz też inwestować pieniądze na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE), czy Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

7 zasad inwestycji

Jeżeli korzystasz z konta maklerskiego, to warto stosować się do zasad inwestowania na rachunku maklerskim. Poznaj najważniejsze z nich.

Zasada pierwsza

Załóż konto w zaufanej instytucji finansowej. Wybierz np. dom maklerski, który oferuje przyjazny i nowoczesny interfejs, czytelny system transakcyjny i niewielkie opłaty za założenie i prowadzenie konta. Sprawdź też, czy biuro lub dom maklerski oferują możliwość korzystania z kont emerytalnych IKE i IKZE. Jest to ważne dla osób, które chcą oszczędzać na emeryturę i skorzystać z optymalizacji podatkowej.

Sprawdź: https://michaelstrom.pl/oferta/rachunek-maklerski.

Zasada druga

Używaj swojego konta maklerskiego w bezpieczny dla siebie sposób. Stwórz silne hasło i nie podawaj nikomu swojego loginu i hasła. Pamiętaj, żeby zawsze się wylogować np. po zakończeniu sesji.

Zasada trzecia

Inwestowanie na rachunku maklerskim wymaga odpowiedniej wiedzy. Zanim podpiszesz umowę o prowadzenie konta, poznaj zasady działania GPW i Catalyst. Naucz się podstaw analizy technicznej i fundamentalnej. Dowiedz się, co to jest trend i jak czytać raporty spółek. Poznaj różnicę między poszczególnymi instrumentami finansowymi, ponieważ każdy z nich ma inny profil ryzyka. Wiedzę możesz czerpać z platform edukacyjnych, literatury, blogów inwestycyjnych, webinarów itd. Uzbrojony/a w wiedzę możesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem i zminimalizować ryzyko podejmowania błędnych decyzji.

Zasada czwarta

Zacznij od inwestowania niewielkich kwot. Nawet jeśli stracisz część kapitału, nie zdewastujesz swojego budżetu. Praktyka i nauka na błędach ma swoje zalety. Jeżeli nauczysz się unikać pułapek, ciąć straty, czy dywersyfikować portfel, to będziesz mógł/a bez obaw zainwestować większą kwotę.

Zasada piąta

Nie kieruj się emocjami przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Emocje są zawsze złym doradcą. Euforia powoduje, że ślepo idziemy za rynkiem i kupujemy instrumenty finansowe na „górce”. Strach sprawia, że nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy sprzedają swoje walory na dołku. Choć nie da się nigdy uniknąć emocji, to staraj się je kontrolować.

Zasada szósta

Przyjmij strategię inwestycyjną, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom i określ horyzont inwestycyjny. Przed wyborem strategii warto przeprowadzić wnikliwą analizę spółek giełdowych, emitentów obligacji, otoczenia makroekonomicznego itd. Mówi się, że ilu inwestorów, tyle strategii. Może to być day-trading, który polega na otwieraniu i zamykaniu pozycji w ciągu jednego dnia, strategia kup i trzymaj, czy zakup spółek dywidendowych. Wielu inwestorów stawia też na dywersyfikację kupując różnego rodzaju instrumenty finansowe, czy aktywa reprezentujące różne sektory.

Zasada siódma

Tnij straty i pozwól rosnąć zyskom. Jeżeli instrument finansowy, który kupiłeś/aś wciąż spada, to pogódź się ze stratą, gdy jest ona jeszcze niewielka. Możesz w tym celu zastosować technikę stop-loss, ustawiając sprzedaż na określonym poziomie. Podobnie działa to w przeciwną stronę, gdy cena naszego waloru rośnie i w emocjach sprzedajemy go za szybko, realizując przedwcześnie zysk.

Przestrzeganie tych zasad pomoże Ci chronić Twoje inwestycje i osiągnąć stabilny wzrost kapitału na rachunku maklerskim. Pamiętaj, że inwestowanie zawsze niesie ze sobą ryzyko, dlatego warto regularnie edukować się w zakresie finansów i śledzić aktualne wydarzenia na rynkach finansowych.

Artykuł sponsorowany.