piątek, 19 kwietnia, 2024

Inauguracja działalności Jasielskiego Towarzystwa Naukowego

0
Inauguracja działalności Jasielskiego Towarzystwa Naukowego
Udostępnij:

Wczoraj, w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, odbył się wykład prof. dra hab. Karola Myśliwca, polskiego archeologa i członka-założyciela Jasielskiego Towarzystwa Naukowego, pt. „Sakkara (Egipt) w świetle najnowszych polskich wykopalisk”.

Sakkara to część największego cmentarzyska w starożytnym Egipcie. Swoją nazwę nekropolia wzięła od miejscowego plemienia berberyjskiego – Beni Saqqar. Najsłynniejszym zabytkiem Sakkary jest piramida faraona Dżesera, będąca jednocześnie najstarszą schodkową piramidą świata (powstała ok. 2650 p.n.e.). Jest częścią kompleksu, w skład którego wchodzą również kaplice, mur i dziedzińce. Od 1987 roku działa tam polska misja archeologiczna dowodzona przez prof. dra hab. Karola Myśliwca.

Pierwszymi ludźmi, którzy weszli do Dżesera byliśmy my. Bardzo charakterystyczna jest ściana zachodnia tego grobowca, z okresu Starego Państwa. Są w niej wykute ślepe wrota, co do których wierzono, że dusza zmarłego kontaktuje się ze światem żywych i wydostaje się stąd spożywając składane ofiary – mówił Myśliwiec.

Misja archeologiczna, dowodzona przez Myśliwca, odkryła szereg grobowców wysokich dostojników z 2300 roku p.n. e. Najbardziej zaskakujące były odkrycia pięter grobowców wzdłuż „suchej fosy” z okresu Starego Państwa.

Jest to tak gigantyczny materiał. Nie czekając na koniec naszych wykopalisk, regularnie publikujemy zaskakujące odkrycia w naszych tomach, zawsze w języku angielskim i wysyłamy do wszystkich bibliotek na całym świecie. Samych tych pochówków z czasów Aleksandra Wielkiego mamy już ponad 600 – mówił dalej kierownik misji. W wielu wypadkach są to pochówki parami, albo zbiorowe. Niekiedy twarz takiej trumny jest wymalowana tak starannie, że można się dopatrywać w niej rysów portretowych. Kiedy otworzymy trumnę i zobaczymy do środka, zauważymy, że ciało zostało ułożone dokładnie według rytuałów egipskich, tzn. z dłońmi skrzyżowanymi na piersiach, w geście charakterystycznym dla egipskiego boga zmarłych – dodał.

Wykład prof. dra hab. Karola Myśliwca był inauguracją działalności Jasielskiego Towarzystwa Naukowego, będącego elementem projektu „Miasto Wiedzy”, którego głównym celem jest wspieranie najzdolniejszej młodzieży i promocję nauki.

Wierzę, że istnienie takiej organizacji w Jaśle jest jak najbardziej celowe. Nie tylko będzie łączyło wysiłki naukowe różnych badaczy, którzy wywodzą się z Jasła, którzy tu kończyli szkoły, ale również będzie mogło wspomagać młodzież jasielską w zdobywaniu wykształcenia i nabywania pewności siebie – mówił Myśliwiec.

Członkami – założycielami Stowarzyszenia są naukowcy i osobistości pracujące w wielu polskich uczelniach. Swoje cele Towarzystwo będzie realizować mi.in. poprzez organizowanie warsztatów, konferencji i posiedzeń naukowych oraz podejmowanie działań mających na celu integrację jasielskiego środowiska naukowego.

Cele są bardzo rozległe i ambitne, m.in. ma być również wydawane czasopismo, w którym członkowie towarzystwa będą publikować swoje artykuły, także artykuły naukowe – mówił dalej jasielski archeolog.

Wczorajsze  spotkanie było również okazją do świętowania 70-tych urodzin i imienin prof. Myśliwca. Życzenia złożyli m.in. burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki, dyrektor JDK Janusz Szewczyk oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

W ramach działalności Stowarzyszenia przewidziane są kolejne spotkania naukowe z innych dziedzin technicznych, na które organizatorzy – Jasielskie Towarzystwo Naukowe – już teraz serdecznie zapraszają!

Weronika Samborska
fot. Weronika Samborska

Myśliwiec Karol, profesor doktor habilitowany, kierownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.

Urodził się w 1943 r. w Jaśle, jako syn Jana i Anieli z. d. Dybaś. Szkołę podstawową i liceum ukończył w Jaśle. Zafascynowany historią i geografią, rozpoczął studia archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także filologię romańską. Praca magisterska o starożytnym Egipcie Ptolemeuszy spowodowała, że po objęciu asystentury na Uniwersytecie Warszawskim podjął także prace wykopaliskowe w Egipcie. Wyjechał tam z profesorem Kazimierzem Michałowskim w 1969 r. Brał udział w różnych polskich i zagranicznych wykopaliskach archeologicznych na terenie Egiptu (Alexandria, Deir el – Bahari, Gurna – świątynia grobowa faraona Seti I, Minszat Abu Omar, Tell Atrib i Sakkara), Syrii (Palmyra), Cypru (Nea Paphos) i Sudanu (Kadero). Współpraca z Niemieckim Instytutem Archeologicznym spowodowała, że wiele prac naukowo – badawczych prof. Myśliwca napisanych zostało w języku niemieckim. W latach siedemdziesiątych otrzymał zaszczytne stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta (Bonn), przyznawane młodym naukowcom różnych krajów za wybitne osiągnięcia naukowe. Pracę doktorską napisał na temat „Portret królewski w płaskorzeźbie Nowego Państwa”, zaś jego praca habilitacyjna, opublikowana w Hildesheim, jest monografią poświęconą Atumowi – jednemu z najważniejszych bóstw egipskiego panteonu.

Od 1982 r. jest członkiem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. W latach 1987/88 był „visiting professor” w Instytucie Egiptologii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 1985 r. kieruje polsko – egipskimi wykopaliskami w Tell Atrib, a od 1987 – w Sakkara, przy najstarszej piramidzie świata.

Prof. dr Karol Myśliwiec jest kierownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prowadzi szereg prac wykopaliskowych w Egipcie. Do roku 1997 opublikował 10 książek i ponad 100 artykułów naukowych w różnych językach w kilkunastu krajach. Charakter popularnonaukowy jego książek „Święte znaki Egiptu” i „Pan obydwu światów” sprawił, że są to pozycje bibliofilskie unikalne.

W dniu 8 czerwca 1993 r. Rada Miejska Jasła nadała prof. dr. Karolowi Myśliwcowi tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”.

UMJ

{gallery}galerie/mysliwiec_sakkara{/gallery}