sobota, 20 sierpnia, 2022

Łukasiewicz ma przyciągnąć turystów

0
Udostępnij:

Multimedialne apteka Łukasiewicza, a na dokładkę punkt informacji turystycznej – to jeden z nowych pomysłów na promocję Jasła. Teraz z zadaniem mają zmierzyć się biura projektowe. Najlepsze rozwiązanie wyłonione będzie w drodze konkursu.
Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego, to bez wątpienia postać, której związki z Jasłem władze miasta powinny skrzętnie wykorzystać w celach promocyjnych. I od lat o tym myślą, z realizacją jest niestety gorzej. Jeszcze w 2005 r. opracowana został koncepcja utworzenia Centrum im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Miało być połączeniem funkcji muzeum techniki z nowoczesnym salonem innowacji, propagującym hasło „nauka przez praktykę”. Zaplanowano sektory: muzealny, laboratoryjny, edukacyjny, promujący naukę, a także doskonałą bazę do organizowania tam festiwali, koncertów, seminariów, szkoleń i konferencji. Planowane z dużym rozmachem, także architektonicznym, przedsięwzięcie zlokalizowane miało być przy ul. Lwowskiej. Na planach się skończyło, starania o dofinansowanie unijne spełzły na niczym. Ile kosztowała miasto sama faza koncepcyjna nie wiemy, ale można się domyślać, że nie mało.

centrum lukasiewiecza

Powrót Łukasiewicza

Władze miasta postanowiły wrócić do pomysłu z wykorzystaniem naszego regionalnego „bogactwa”. Muzeum Ignacego Łukasiewicza powstać ma w lokalu przy ulicy Rynek 17 w Jaśle, w miejscu gdzie dawniej wielki farmaceuta prowadził swą działalność. W lokalu o pow. 100 m kw. mieścić ma się apteka Łukasiewicza.

Będzie to obiekt multimedialny, który w miarę możliwości wyposażać będziemy w eksponaty, rekonstrukcje, czy projekcje filmów. Wymaga to jednak nakładów finansowych – mówił na sesji RMJ Leszek Znamirowski, zastępca burmistrza, uzasadniając wniosek o przyznanie na ten cel 60 tys. zł.

Oprócz multimedialnej apteki w lokalu mieściłby się także punkt informacji turystycznej.

Dzięki temu, że przystąpiliśmy do Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej będziemy mogli za niewielkie pieniądze wypromować nasze muzeum – podkreśliła Bożena Molska-Olbrot, kierownik wydziału kultury, sportu i spraw społecznych UM w Jaśle. – Sanok ma swojej miasteczko Galicyjskie, Krosno Centrum Dziedzictwa Szkła, my nie mamy nic. Wymyśliliśmy więc ten pomysł z muzeum Łukasiewicza. Wszyscy się dziwią, że wciąż nie wykorzystujemy tego promocyjnie. A zgodnie ze strategią rozwoju województwa stawianie na turystykę, to jedyny właściwy kierunek, który może przyciągnąć turystów i dać mieszkańcom szanse na stworzenie miejsc pracy. To prawda, że muzeum będzie generować jakieś koszty utrzymania, ale w puknie informacji turystycznej można przecież sprzedawać pamiątki, które będzie produkował PROT.

Dzierżawa na zapas?

Obiekt ma być filią Muzeum Regionalnego, na razie jasielska instytucja kultury dzierżawi pusty lokal, który jest własnością Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska”.

W czerwcu odbędzie się walne zgromadzenie GS i być może znajdzie się rozwiązanie, żeby ten lokal stał się naszą własnością – przekonywała Molska.

Informacja o dzierżawie zaskoczyła radnych.

Dziwne, że my, jako radni nic o tym nie wiemy. Jak możemy inwestować 60 tys. zł w nie swój lokal. A co jeśli okaże się, że miasto nie będzie miało praw do tego lokalu? – pytał radny Janusz Przetacznik. – Wówczas te pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Wnioskuję abyśmy zmniejszyli dotację z 60 tys. zł na projekt i zakup wyposażenia, do 10 tys. zł z przeznaczaniem na przeprowadzanie konkursu na aranżację obiektu oraz jego wyposażenie. W tym czasie pan burmistrz będzie miał czas na uregulowanie spraw związanych z własnością do lokalu lub dzierżawą, a wtedy najlepszy projekt można skierować do realizacji – podkreślił Przetacznik.

Wniosek poparła większość radnych. Konkurs powinien zostać ogłoszony niebawem, ale terminu radni nie wyznaczyli.

Ewa Wawro

Ignacy Łukasiewicz w 1855 roku w Ulaszowicach, na przedmieściach Jasła, wybudował pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Niektóre z uzyskanych w drodze tego procesu produktów zostały nagrodzone i wyróżnione na wystawie światowej w Wiedniu w 1873r. Swoją działalność przemysłową i techniczną łączył z działalnością społeczną wykonując funkcję posła na galicyjski Sejm Krajowy (1877-1881). Wśród jego wielu zasług dla miejscowej społeczności wyróżnić należy chociażby finansowe wsparcie budowy dróg, szkół, burs, szpitali, łaźni i ochronek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj