wtorek, 18 czerwca, 2024

Kwesta na ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii

0
Kwesta na ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii
Udostępnij:

Już po raz siódmy odbędzie się akcja zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii. W tym roku kwesta trwać będzie w dniach 31 października (sobota) i 1 listopada (niedziela) od godz. 8-18, a zebrane fundusze przeznaczone zostaną na renowację figury św. Magdaleny na grobie Zygmunty z Kunstmanów Bartmańskiej.
Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, a wspiera ją finansowo Miasto Jasło. Dzięki zebranym w ten sposób funduszom dawny blask odzyskały już: figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka (2010 r.), „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2011 r.), grobowiec Kleczkowskich (2012 r.), nagrobek Romualda Palcha (2013 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2014 r.) oraz pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2015 r.)

Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków wystąpił w 2009 roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Została ona bardzo życzliwie przyjęta przez jaślan oraz przez wszystkich odwiedzających w okolicach Święta Zmarłych stary cmentarz.

UMJ