środa, 28 lutego, 2024

Lepsze powietrze dzięki Szwajcarom

0
Lepsze powietrze dzięki Szwajcarom
Udostępnij:

Mieszkańcy 20 gmin zyskali ciepłą wodę w domach prywatnych, gminy ograniczenie w zużyciu energii elektrycznej, a przede wszystkim czystsze powietrze. Jest to możliwe dzięki instalacjom solarnym i fotowoltaicznym, które zostały zamontowane dzięki wsparciu Szwajcarii.

Zakończył się duży projekt realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w gminach województw małopolskiego i podkarpackiego. W sumie na domach prywatnych zamontowanych zostało 8250 solarów, a 103 na budynkach użyteczności publicznej. Ponadto pojawiło się 49 instalacji fotowoltaicznych, najwięcej na basenie w Pustkowie w gminie Dębica oraz w Jaśle. Koszt projektu to 94 mln zł, przy 75 proc. dofinansowaniu Szwajcarii, a 25 proc. pochodziło od mieszkańców. – Dużo mówi się o tym, że trzeba chronić środowisko, mamy duże zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla czy pyłami zawieszonymi. Od samego mówienia nic nie da się zrobić. Zakończyliśmy projekt, dzięki któremu ponad 10 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie będzie redukowane poprzez ograniczone spalanie gazu, węgla czy prądu elektrycznego. Szacujemy, że w granicach 35 tysięcy osób korzysta bezpośrednio z tych instalacji – mówi Andrzej Czernecki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

d3

W Jaśle największe zainteresowanie montażem solarów było pod koniec jego realizacji. Zamontowane zostały na 850 budynkach, w tym 15 na obiektach użyteczności publicznej, na nich pojawiło się również 10 instalacji fotowoltaicznych. Najwięcej zamontowanych zostało na budynkach: krytej pływalni, zielonym rynku, Zespole Szkół Miejskich nr 3 i Gimnazjum nr 1. – Dofinansowanie na poziomie 75 proc. na pewno wpłynęło na tak dobry odbiór ze strony jaślan. To znacząca pomoc finansowa, gdyż ich montaż z własnych pieniędzy nie byłby możliwy dla każdego. Dzięki temu mieszkańcy zyskali ciepłą wodę w domach prywatnych, a miasto na pewno ograniczenie w zużyciu energii elektrycznej. Już zauważalne są oszczędności z tego tytułu – podkreśla Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Realizacja tak dużego projektu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Cel był jednoznaczny – poprawa jakości powietrza, ochrona środowiska, zdrowia i poprawa komfortu życia mieszkańców. Obecni na podsumowaniu projektu Szwajcarzy nie kryli swojego zadowolenia z efektów. – Miałem okazję zobaczyć różnego rodzaju instalacje zamontowane w Jaśle. Jestem pod wrażeniem ich jakości. Chcieliśmy pomóc wszystkim nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej. Celem było niwelowanie różnic społecznych pomiędzy starymi a nowymi członkami, a to oznacza większe bogactwo dla Europy i stabilność – mówi Guido Beltrani, dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Istotę współpracy lokalnej władzy i mieszkańców podkreślił Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego: – Ten projekt jest niezwykły. Dzięki niemu oddychamy czystszym powietrzem, a komfort życia i naszego zdrowia będzie zdecydowanie większy. Związek to spektakularny, unikalny w Polsce przykład współpracy samorządów i społeczności lokalnej. To solidarność szwajcarsko-polska, a także ta polegająca na umiejętności współpracy, budowania kapitału zaufania wśród Polaków. Daliśmy dowód, że można się jednoczyć.

d1

To nie jedyny projekt realizowany przez ZGDW, w którym stawia na odnawialne źródła energii. Teraz trwa modernizacja energetyczna 28 obiektów za 26 mln zł. Ponadto związek czeka na decyzje odnośnie dofinansowania dwóch projektów wartości 31 mln zł dla 11 gmin. Jeśli im się uda będzie mogło skorzystać ponad 2 tysiące indywidualnych osób.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 14 z dnia 5 kwietnia br. w Tygodniku Regionalnym Nowe Podkarpacie