wtorek, 19 marca, 2024

Mówimy „TAK DLA INVITRO”! Zbieramy podpisy pod projektem ustawy.

0
Mówimy „TAK DLA INVITRO”! Zbieramy podpisy pod projektem ustawy.
Udostępnij:

Od ponad miesiąca trwa ogólnopolska zbiórka podpisów pod projektem ustawy finansującym z budżetu państwa program In Vitro. Czasu zostało niewiele!

Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas Musimy być na to przygotowani – przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia. Szacuje się, że w na niepłodność choruje około 3 milionów osób – mówi Sobczyk Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.

W Jaśle zaangażowały się w niego radna Rady Miejskiej Jasła Agnieszka Sobczyk i Radna Rady Powiatu w Jaśle Ewa Wawro.

Mamy czas do końca stycznia na zebranie 100 000 podpisów pod projektem ustawy – natomiast w samym Jaśle, jeśli ktoś chciałby się skontaktować z radnymi Agnieszką Sobczyk lub Ewą Wawro, to zapraszają one do swoich mediów społecznościowych i do kontaktowania się.

W najbliższy wtorek do Galerii Jasło, w godzinach od 16 – 18 będzie można złożyć podpis osobiście lub przekazać listy z zebranymi przez siebie podpisami. Jasło, nie możemy zawieść!

Zachęcamy także do pobierania list ze strony www.takdlainvitro.pl i przyniesienia wypełnionych list do galerii w godzinach trwania zbiórki – proszą  radne Sobczyk i Wawro.

Ważne fakty:

  • Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna.
  • Najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest in vitro. Jest znane i stosowane na świecie od ponad 40 lat.
  • Problem niepłodności dotyka 15–20% par, które znajdują się w wieku prokreacyjnym.
  • W Polsce pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro przyszło na świat w 1987 roku.
  • W wyniku rządowego programu Premier Ewy Kopacz w latach 2013-2016 na świat przyszło co najmniej 22 191 dzieci i dzieci te rodzą się dalej.
  • W Polsce w 2021 r. liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II Wojny Światowej.
  • Za opracowanie metody In vitro, jej twórca – Robert Geoffrey Edwards – otrzymał Nagrodę Nobla 4 października 2010 roku.

/red/