poniedziałek, 4 marca, 2024

Polwax zainwestował 12 mln w jasielskie parafiny

0
Polwax zainwestował 12 mln w jasielskie parafiny
Udostępnij:

Spółka Polwax w jasielskim zakładzie parafin zainwestowała 12 milionów zł w nowoczesne komory Sulzera. Siedmiokrotnie skrócą czas produkcji, poprawią warunki pracy w zakładzie, a do tego przestaną produkować ścieki.

Jasielski oddział Spółka Polwax, największego polskiego i jednego z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych oddał dziś do użytku nowoczesną instalację do odolejania parafin – tzw. komory Sulzera. To jedna z najważniejszych inwestycji przemysłowych zrealizowanych w tym roku na terenie Podkarpacia. Warta kilkanaście milionów złotych instalacja pozwala na dalszy rozwój spółki i gwarantuje utrzymanie zatrudnienia pracownikom.

Fakt inwestowania w jasielską firmę jest zapewnieniem, że jasielskie parafiny będą nie tylko istnieć nadal, ale i rozwijać się. Komory Sulzera to nie pierwsza inwestycja w tym roku. Wiosną oddano do użytku nowoczesny terminal kolejowy do odbioru gaczy parafinowych, czyli surowców, z których spółka na co dzień produkuje swoje wyroby. Zwiększyło to możliwości dystrybucyjne, zmniejszyło energochłonność odbioru produkowanych w Jaśle surowców i poprawiło komfort pracy.

Spółka Polwax została sprywatyzowana na początku 2012 r. Posiada trzy zakłady produkcyjne, dwa parafin: w Jaśle i w Czechowicach i jeden zakład produkcyjny zniczy i świec w Czechowicach. Spółka zatrudnia obecnie 228 osób, z czego 100 w zakładzie w Jaśle. Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

– Świadomie dokonaliśmy dywersyfikacji wynikającej z istniejących instalacji. W Jaśle mamy instalację i zbiorniki parafinowe, pozwalające uruchomienie dużych, o wysokiej objętości specyfików przemysłowych. Mamy tu cały ciąg technologiczny, poczynając od odolejenia gaczy parafinowych, poprzez rafinację, aż do odwaniani parafin. W Czechowicach chcemy skupić się na mniejszej skali produkcji – wyjaśnia Dominik Tomczyk, prezes Zarządu

Prywatyzacja, to był dobry pomysł

Od samego procesu prywatyzacji postawiliśmy sobie za cel to, by znaleźć dla siebie najlepsze miejsce na rynku. Musieliśmy zmienić naszą strategię. Wychodząc z Grupy Lotos postawiliśmy bardzo mocno ma to, by znaleźć się na rynku chemicznym, a to oznaczało, że musieliśmy ukierunkować się na przemysł – mówi Tomczyk.

I jak widać cel osiągnęli. 30 % produkowanych w spółce parafin to tzw. parafiny przemysłowe. W 2007 r nie sprzedawali praktycznie nic, ten rok zakończą na poziomie blisko 30 % obrotów spółki.

W naszej wizji postawiliśmy my sobie za cel przede wszystkim to, że będziemy spółką nowoczesną, zaawansowaną technologicznie, liderem na rynku innowacyjnych specyfików parafinowych. Parafina ma bardzo szerokie spektrum zastosowań – podkreśla prezes Tomczyk. – Prostym przykładem jest przemysł drzewny czyli wszystkie płyty, meble są pokrywane specjalnymi emulsjami parafinowymi, a które m.in. wychodzą z zakładu w Jaśle. Przemysł chemiczny, do którego docieramy, to także m.in. antyzbrylacze, potrzebne przedsiębiorstwom produkującym nawozy sztuczne. Jednym z naszych najnowszych specyfików są woski do odlewnictwa. A jest o co powalczyć. Sto procent wosków do odlewnictwa jest importowanych z zachodu, jesteśmy jedyną w Polsce firmą, która już posiada patent technologiczny na tzw. woski miękkie i pracujemy nad tym, by w ciągu najbliższych dwóch lat mieć paten na woski twarde. A to oznacza, że będziemy jednym z głównych graczy na rynku polskim w tym zakresie.

Instalacja za 12 milionów

Po blisko dwóch latach od prywatyzacji zakładu parafin w Jaśle, należącego wcześniej do Grupy Lotos, oddano dziś do użytku jedną z największych inwestycji Spółki Polwax: instalację odolejania gaczy parafinowych.

– To było marzenie pracowników tej spółki, ale i marzenie zarządu. Inwestycja która bilansuje się na poziomie 12 mln zł dotyczy trzech obszarów: ludzi, technologii i środowiska – wyjaśnia Tomczyk. – To najnowocześniejsza technologia szwajcarska, prośrodowiskowa, z zamkniętym obiegiem wody i wszystkich procesów technologicznych. Inwestycja nakierowana jest na człowieka tak, by wszystkie procesy, które dotychczas robili ludzie zastąpione zostały przez procesy komputerowe. W porównaniu do tego co spółka miała wcześniej jest to absolutny przeskok. Teraz produkt finalny możemy uzyskać w zamkniętym cyklu 24 godzinnym, wcześniej było to 7 dni.

Oddana dziś do użytku instalacja szwajcarskiej firmy Sulzer przyczyni się do zwiększenia produkcji i znacząco poprawi wskaźnik odolejania. Uwzględnia ona zastosowanie najnowocześniejszych technologii przyjaznych środowisku.

Używana dotychczas instalacja zbudowana była w latach 50., praca wykonywana była głównie ręcznie. Teraz instalacja jest w pełni zautomatyzowana, pracownicy tylko nadzorują działanie. Jak zapewnia prezes spółki nie będzie zwolnień, będą tylko przesunięcia pracowników do pracy przy innych instalacjach.

– Umożliwia nam to siedmiokrotne skrócenie czasu produkcji, znaczne zwieszenie energochłonności, zamknie obieg wodny, nie ma już zrzutu ścieków. Znacznie poprawia się także komfort i bezpieczeństwo pracy pracowników – mówi Jacek Stelmach, dyr. operacyjny spółki Polwax.

Spółka sfinansowała inwestycję z własnych środków, nie zadłużaliśmy się na okoliczność tej inwestycji, nie zakłóciło to stabilności finansowej spółki – podkreśla Piotr Kosiński, dyrektor finansowy spółki.

Kolejny sukces, kolejne pieniądze

Spółka Polwax wzięła udział w konkursie Innolot, wspierającym nowoczesne technologie lotnicze, którego liderem jest WSK Rzeszów, partnerem Politechnika Rzeszowska. Jego celem jest stworzenie bardzo nowoczesnego silnika dla przemysłu lotniczego.

My też bierzemy w tym udział w zakresie wosków odlewniczych do odlewania precyzyjnych wyrobów, np. łopatek w turbinach lotniczych. W tej chwili mamy patent na wosk o trochę mniejszej dokładności odwzorowania. Natomiast naszym celem jest opracowanie receptury pozwalającej na bardzo precyzyjne odwzorowanie, rzędu ułamków milimetra, konieczne i potrzebne dla specjalistycznych odlewów. Nie tylko dla przemysłu lotniczego, ale także, w przyszłości, chociażby do odlewania sztucznych stawów i protez – wyjaśnia dyr. Stelmach.

Tydzień temu Polwax otrzymał 1 mln zł. dofinansowania do tych badań.

Ewa Wawro

Zdjęcia z rozładunku dostawy instalacji udostępnione przez firmę POLWAX S.A.
Zdjęcia z oficjalnego oddania instalacji do użytku Ewa Wawro

{gallery}galerie/polwax{/gallery}