środa, 28 lutego, 2024

XLVI Sesja Rady Powiatu w Jaśle

0
XLVI Sesja Rady Powiatu w Jaśle
Udostępnij:

Wczoraj odbyły się obrady XLVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle. Jednym z omawianych tematów spotkania było wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości należących do powiatu oraz zabezpieczenie środków, które umożliwią realizację projektu pn. „Kompleksowa informatyzacja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle jako element Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej – PSIM”.

Podczas sesji, Rada Powiatu Jasielskiego podjęła między innymi uchwałę dotyczącą zabezpieczenia środków na realizację projektu pn. „Kompleksowa informatyzacja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle jako element Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej – PSIM”. Na to zadanie przeznaczono 338 812 zł. Projekt realizowany jest w roku 2013, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013, a jego zakończenie przewidziane jest na rok 2014. 

Jednym z kolejnych punktów wczorajszych  obrad było przekazanie na sprzedaż trzech nieruchomości będących własnością Powiatu Jasielskiego. Pierwsza, której wartość oszacowano na 195 700 zł, to magazyn po byłym archiwum państwowym w Skołyszynie, drugi to budynek – Wądoły, Domu Kultury w Rafinerii, wyceniony na  997 676zł. Trzeci, to budynek na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Targową. Zabudowę oszacowano na kwotę 774,233 zł.

Uchwałę podjęto jednogłośnie, jednak w trakcie dyskusji pojawił się zarzut, że informacje o planowanej sprzedaży nie były wcześniej przedstawione członkom Rady – Kilkakrotnie zgłaszałem ten problem, że w przypadku takich sprzedaży, informacje powinny pojawić się wcześniej. O całej sprawie dowiedziałem się na chwilę przed rozpoczęciem obrad – mówił Tadeusz Gorgosz, radny powiatowy.

Tadeusz Górczyk, etatowy członek zarządu powiatu, zapewniał, że pomysł na sprzedaż nieruchomości pojawił się już dużo wcześniej  – Działania związane ze sprzedażą nieruchomości nie są czymś nowym. Pojawiły się już w momencie, gdy planowana była nadbudowa – mówił. Wówczas powstał pomysł o umieszczeniu PZD w budynku Modrzejewskiego. Jednak okazało się, że jest to park zabytkowy, więc przebudowa nie była możliwa. Już wtedy brano pod uwagę sprzedaż budynku – oznajmił.

Zdanie Górczyka, popierał również wicestarosta Franciszek Miśkowicz – Pojawiła się informacja, że Skarb Państwa ma do dyspozycji budynki po archiwum w Skołyszynie, które pod pewnymi warunkami mogą być skomunalizowane na rzecz Powiatu Jasielskiego. Była to dla nas szansa na uzyskanie dodatkowych dochodów – mówił. Wcześniej nie było mowy o nieruchomościach w Skołyszynie, bo stało się to faktem w 2011 roku. Bowiem dopiero wtedy pojawiła się informacja o możliwej komunalizacji, która została skutecznie dokonana w 2012 roku. Ze względu na koszty utrzymania tych obiektów, podjęto decyzję o ich sprzedaży – dodał.

Głos podczas dyskusji zabrał również starosta jasielski Adam Kmiecik – Zarząd nikogo nie lekceważył. Wyceny nieruchomości otrzymaliśmy dopiero we wtorek, dlatego też postanowiliśmy wprowadzić temat jako materiał dodatkowy na sesji. W momencie kiedy była decyzja o nadbudowie Starostwa, pojawił się również pomysł, by sfinansować to ze sprzedaży budynku przy Modrzejewskim – powiedział Kmiecik.

Sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Powiatu Jasielskiego odbędzie się drogą przetargu nieograniczonego.

Weronika Samborska