sobota, 20 kwietnia, 2024

Podziękowali za plony

0
Podziękowali za plony
Udostępnij:

Dożynki powiatowe były okazją do podziękowania za trud pracy rolnika, tegoroczne plony

Każdego roku dożynki odbywają się w innej gminie. Gospodarzem tegorocznego święta rolników po dziewięcioletniej przerwie było Jasło.

Uroczystość poprzedziła msza święta w kolegiacie farnej, koncelebrowana przez emerytowanego biskupa Diecezji Rzeszowskiej księdza Kazimierza Górnego oraz księży proboszczów jasielskich parafii. Tuż po niej barwny korowód prowadzony przez starostów dożynkowych: Patrycję Dybowską (reprezentującą środowisko rolnicze miasta Jasła) oraz Bartłomieja Myśliwca (reprezentującego środowisko jasielskich winiarzy) przeszedł na płytę rynku.

Delegacje z wieńcami dożynkowymi reprezentowały wszystkie lokalne samorządy: gmina Tarnowiec (delegacja z Sądkowej), miasto i gmina Kołaczyce (delegacja z Kołaczyc), gmina Dębowiec (delegacja z Dzielca), gmina Nowy Żmigród (delegacja z Mytarki), gmina Jasło (delegacja z Bierówki), gmina Krempna (delegacja z Świątkowej Wielkiej), gmina Skołyszyn (delegacja ze Skołyszyna), gmina Osiek Jasielski (delegacja z Osieka Jasielskiego), gmina Brzyska (delegacja z Brzysk), miasto Jasło (delegacje z osiedli Sobniów, Kaczorowy i Żółków) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej z Trzcinicy i Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Obrzęd dożynkowy przedstawił zespół folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca, pod kierownictwem regionalistki Agaty Pucykowicz.

Następnie starostowie dożynek przekazali burmistrzowi Andrzejowi Czerneckiemu i staroście jasielskiemu Adamowi Kmiecikowi chleb upieczony z tegorocznych plonów, którym poczęstowano uczestników uroczystości.

Gospodarz miasta podziękował rolnikom za trud ich pracy, poszanowanie dla tradycji, dobre plony. – Spotykamy się, żeby podziękować sobie nawzajem: rodzinom, środowisku i opatrzności Bożej. Za dar waszych rąk, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składamy wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim waszym świętem. Z waszego trudu korzystamy wszyscy. Niech ten bochen chleba stanie się symbolem pomyślności wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu, a państwu, dzięki którym ten chleb mamy, życzę udanego świętowania i z serca dziękuję – powiedział.

Z kolei Adam Kmiecik przyznał, że obecnie rolnictwo w powiecie jasielskim ma zupełnie inny charakter, ale nie odstaje od innych rolników w Europie. – Możemy się pochwalić tym, że jesteśmy zagłębiem produkcji mleka. Nie wszyscy o tym wiedzą, że codziennie duże cysterny z mlekiem, szczególnie z gminy Krempna, wywożą ten piękny dar do sklepów z całego Podkarpacia. Posiadamy bardzo nowoczesne gospodarstwa ogrodnicze. Kwiaty z Dębowca wędrują na połowę Europy. Posiadamy doskonale wyposażone zakłady przetwórstwa. Nasze warzywa i owoce przetworzone w zakładzie Vortumnus w Skołyszynie są na półkach sklepów z prawie całego świata. Pretendujemy dzisiaj do tego, aby Jasło było stolicą polskiego winiarstwa. Pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o profesji, która jest mi bardzo bliska, czyli pszczelarstwie. Posiadamy wielki skarb, którym jest spadź jodłowa. Jest to jeden z najbardziej cenionych miodów na świecie – wyliczał starosta. Także podziękował rolnikom za ich codzienny trud.

Dożynkom powiatowym towarzyszyła tradycyjna impreza plenerowa pod hasłem „Lato z kulturą powiatu jasielskiego”. Na scenie zaprezentowali się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, Klub Poetów i Twórców Ludowych Michalina, zespół Afera Blues Group oraz zespół Shannon.

Marzena Miśkiewicz

Tekst ukazał się w numerze 35 z dnia 27 sierpnia br. tygodnika Nowe Podkarpacie

{gallery}galerie/dożynki_14{/gallery}