piątek, 22 września, 2023

Uroczysta inauguracja projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM

0
Uroczysta inauguracja projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM
Udostępnij:

Dzisiaj w Gimnazjum nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Jaśle odbyła się uroczysta inauguracja projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM. Po okolicznościowych przemówieniach podpisano deklarację partnerstwa Grupy LOTOS i Miasta Jasła na rok 2014.

„Jak zbudowany jest komputer?”, „Szukamy potraw regionalnych”, „Sklepik uczniowski” to tylko niektóre z licznych projektów naukowo-badawczych, które uczniowie będą mogli realizować od przyszłego roku. Przygotowane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych projekty zostaną poddane ocenie specjalistów i nagrodzone przez burmistrza miasta Jasła i Grupę LOTOS.

Projekty będą realizowane w trzech dziedzinach: humanistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Zakończą się prezentacją w formie multimedialnej, czy też pokazu – mówiła Aleksandra Dacyl, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle.

Celem projektu jest identyfikacja i rozwój talentów, zainteresowań uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, kształtowanie postaw badawczych oraz odkrywanie i rozwijanie pasji.

Pomysł Jasielskiej Ligii z LOTOSEM to próba znalezienia odpowiedzi jak pomóc dzieciom, które mają zdolności i zasługują na to, by uzyskać dodatkowe wsparcie dla własnego rozwoju – mówił dr Krzysztof Głuc, autor koncepcji projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM. Chcemy zbudować dodatkowy program, który zachęciłby dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, do stawiania pytań o charakterze badawczym, które wymuszają samodzielną pracę nad zdolnościami. Nie chodzi tutaj o to, by dziecko nauczyło się na pamięć jakiegoś zestawu wiedzy, faktów. Projekt ma nauczyć dzieci jak stawiać pytania badawcze, by potem konsekwentnie szukać na nie odpowiedzi – mówił dalej. Jest to projekt pilotażowy, którego nikt wcześniej nie realizował. Kilka najbliższych miesięcy da nam odpowiedź, czy nam się uda i czy jest możliwa jego kontynuacja – dodał.

Do Jasielskiej Ligii Naukowej z LOTOSEM zgłoszono 91 projektów naukowo-badawczych, w tym: 15 projektów przez uczniów klas I-III szkół podstawowych, 28 projektów przez uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz 48 projektów przez uczniów gimnazjum.

Funkcję Opiekuna Ligii z Lotosem powierzono 44 nauczycielom: 10 nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, 17 nauczycielom klas IV-VI szkół podstawowych i 17 nauczycielom gimnazjów.

W Ligowych Zespołach Badawczych uczestniczy 299 uczniów, w tym 46 uczniów nauczania początkowego, 72 uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych i 111 uczniów gimnazjów.

W naszej szkole organizujemy projekt „Sklepik uczniowski”, który będziemy sami prowadzić. Pomysł na Jasielską Ligę Naukową z LOTOSEM jest bardzo ciekawy. Z jego pomocą młodzi ludzie będą mogli pokazać swoją kreatywność – mówiła Ania Pec, jedna z uczestniczek projektu.

Do tej pory odnotowano poszczególne działania dotyczące współpracy miasta Jasła z Grupą LOTOS: 14 czerwca br. podpisano list intencyjny przez miasto Jasło i Grupę Lotos, w sprawie wspólnej realizacji projektu edukacyjnego Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM, zawierającego deklarację o wpłacie finansowej i promocji projektu. List podpisał burmistrz Jasła Andrzej Czernecki i Robert Bialik, prezes zarządu LOTOS. 14 sierpnia br. podpisano umowę partnerską pomiędzy miastem Jasłem, a Grupą LOTOS na rok 2013. 4-5 października br. odbyły się warsztaty na temat „Metody projektu edukacji”. 17 października br. zakończono nabór uczniowskich projektów w ramach Jasielskiej Ligii z LOTOSEM. Dzisiaj podpisano również deklarację partnerstwa Grupy LOTOS i Miasta Jasła na rok 2014.

Weronika Samborska
fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/lotos_inauguracja{/gallery}

NAJNOWSZE

POPULARNE