wtorek, 31 stycznia, 2023

Kto czyta – ten dobrze się bawi! XII OTCD w jasielskiej MBP

0
Kto czyta – ten dobrze się bawi! XII OTCD w jasielskiej MBP
Udostępnij:

Od 1 do 8 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom najmłodsi przenieśli się do krainy fantazji, zabaw i książkowej wyobraźni. Dzieci zainspirowane twórczością Juliana Tuwima, która od pokoleń bawi i uczy, podczas codziennego głośnego czytania oraz imprez i wydarzeń z nim połączonych odwiedziły Tuwimolandię, bawiąc się słowem i odkrywając magię książki.

W Oddziale dla Dzieci był czas na fantazjowanie w takt pędzącej lokomotywy, którą najmłodsi obejrzeli w inscenizacji uczniów z SP nr 4 w Jaśle. Odbył się piknik z udziałem Pawła Beręsewicza i aktorów Teatru Maska z Rzeszowa oraz projekcja filmu Sekrety Eleonory. Była okazja by posłuchać opowieści o dalekich Indiach podróżnika Piotra Gogosza i przysłuchać się mowie ptaków, które przyfrunęły do SOSW w Jaśle. Członkowie Klubu Czytających Rodzin świętowali 2 rocznicę działalności, a słowne zmagania laureatów konkursu Wierszyki plątające języki zostały nagrodzone.

Wraz z Filią nr 1 najmłodsi wzięli udział w pełnej kolorów paradzie, konkursie ze znajomości wierszy Juliana Tuwima, zajęciach literacko-artystycznych inspirowanych popularnym Abecadłem oraz licznych grach słownych i zabawach animacyjnych. Nieco starsi mieli okazję przekonać się w ramach zajęć z edukacji medialnej, że twórczość bliskiego dzieciom autora wzrusza, uczy i bawi.

W Filii nr 2 pojawiły się słonie, dzięki czemu „zasłoniły bibliotekę” a najmłodsi mieli okazję przyjrzeć się „cudom i dziwom” w ramach zajęć literacko-artystycznych. Dzieci wysłuchały głośnego czytania w KPP poznając pracę policjantów, wzięły udział w zabawach z harcerzami oraz kolorowej paradzie z wyobraźnią. Do biblioteki przyjechała „żywa” lokomotywa, a „z pieca spadło” zagadkowe abecadło.

Z Filią nr 3 najmłodsi świętowali Dzień Dziecka, inaugurując tym samych XII OTCD. Wspólnie z dziadkiem „zasadzili rzepkę”, a Panu Hilaremu pomogli szukać okularów podczas zajęć literacko-artystycznych. Dzieci odwiedziły KP PSP, gdzie wysłuchały głośnego czytania i dowiedziały się jak zostać strażakiem oraz wzięły udział w barwnej paradzie, a wraz z Zosią Samosią, Dyziem Marzycielem i Grzesiem Kłamczuchem rozwiązywały quizy oraz bawiły się w zabawy słowne.

Sponsorami XII OTCD „Całe Jasło Czyta Dzieciom” są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Jan Wątroba – Piekarnia-Ciastkarnia. Patronat medialny nad akcją sprawuje m.in. portal twojejaslo.pl

W głośne czytanie i organizację poszczególnych wydarzeń włączyli się: Urząd Miasta Jasła, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza, Jasielski Dom Kultury, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, 139 DH „Lisy” im. Płk L.Lisa Kuli przy ZSM nr 3 w Jaśle, Medyczna Szkoła Policealna im. Prof. R. Weigla w Jaśle.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/otcd{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj