czwartek, 28 marca, 2024

Górczyk: „Miałeś chamie złoty róg… „

0
Górczyk: „Miałeś chamie złoty róg… „
Udostępnij:

Złożę pozew w stosunku do każdego z członków Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości o naruszenie dóbr osobistych – zapowiedział Tadeusz Górczyk. To reakcja na oświadczanie Adama Pawlusia, złożone dziś na sesji Rady Powiatu Jasielskiego. Poszło o zarzuty nepotyzmu i politykę centralną.

Nikt chyba się nie spodziewał, że coroczne sprawozdanie o stanie bezrobocia w powiecie jasielskim, a także o zadaniach realizowanych przez PUP w 2012 r., stanie się dziś pretekstem do ostrej dyskusji między radnymi. Zapewne nikt, oprócz radnych klubu PiS. Adam Pawluś, przewodniczy tego klubu, odczytał oświadczenie, które trafić ma także do wojewody i parlamentarzystów Podkarpacia. W swoim stanowisku za wzrost bezrobocia w naszym powiecie radni PiS obwiniają politykę prywatyzacyjną kolizji rządzącej w kraju.

Pawluś 1„Uważamy, że znaczny wzrost bezrobocia w powiecie jasielskim spowodowany jest między innymi fatalną polityką prywatyzacji przedsiębiorstw prowadzonej przez rządzącą koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obserwujemy niszczenie jasielskiego przemysłu poprzez podporządkowanie tych firm podmiotom zewnętrznym, czego przykładem są Zakłady Płyt Wiórowych i Jasielska Rafineria. Dokonana w ostatnich latach prywatyzacja ZTS „Gamrat” SA w Jaśle i Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Pektowin” w Jaśle, spowodowała znaczący ubytek miejsc pracy. (…)

Na tym nie kończyły się zarzuty zawarte w oświadczeniu, dostało się także lokalnej koalicji.

„Rządząca powiatowa koalicja PO-PSL i PSP prowadzi nieskuteczną politykę ochrony i wzrostu miejsc pracy, ale w wielu jednostkach powiatowych zatrudniani są krewni i znajomi starosty i innych członków Zarządu Powiatu Jasielskiego. Szczególnym przykładem zwalczania bezrobocia jest zatrudnianie radnego powiatowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle, który w tym samym okresie zmienił barwy klubowe z PiS na PO (…)

„ Nawet UB-ecja nie czepiała się dzieci Wałęsy”

– Uważam, że jest to oszczerstwo. I nie przystoi największej partii opozycyjnej sięgać do tego typu metod. Bardzo proszę o wskazanie choć jednej osoby, z moich członków rodziny, którą ja zatrudniłem czy zabiegałem o zatrudnienie, w którejkolwiek z jednostek powiatowych – oburzył się Tadeusz Górczyk, etatowy członek zarządy powiatu.

– No, nie znam. Przyznam się szczerze, że nie znam – odpowiedział Pawluś.

– Panie przewodniczący, bardzo proszę to w oświadczeniu ująć. Czuję się dotknięty. Będę prosił o wyciąg z protokołu. Złożę pozew w stosunku do każdego z członków Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości o naruszenie dóbr osobistych – zapowiedział Górczyk.

Swoje oburzenie wyrażali po kolei wszyscy członkowie zarządu powiatu.

– Ja również prosiłbym o wskazanie osób, które koalicja Platformy Obywatelskiej, PSL-u i PSP zatrudniła z mojej rodziny oraz tych, których ja osobiście zatrudniłem – zażądał starosta Adam Kmiecik. – My się spierajmy, dyskutujmy, może czasem ostrzej. Ale rodzina jest święta i tę świętość zachowajmy. Oni wystarczająco cierpią z tego powodu, że nas nie ma w domu, że po nas się pluje, bo ich to też boli. Ja w ostatnim czasie byłem ofiarą takiego ataku i wiem, jak wygląda sytuacja w domu, jeżeli dzieci i żona płaczą z tego powodu. Oni też mają serca, oni też mają duszę, oni też czują. Jeżeli chcemy używać nawet ostrzejszych słów, to mówmy to w stosunku do siebie. Ja zacytuję mojego kolegę Tadeusza Górczyka, bo wielokrotnie mi to powtarza: „nawet UB-ecja nie czepiała się rodziny Wałęsy”. Więc my też dajmy naszym wszystkim rodzinom spokojnie funkcjonować.

Starosta odniósł się także do zarzutów w stosunku do koalicji rządzącej.

Kmiecik 1– Kolego Adamie, ta hipokryzja, którą uprawiasz jest porażająca. Jeżeli mówisz o rządzie Platformy Obywatelskiej i PSL-u to, to nie mów o zakładzie płyt wiórowych, którego upadek również przypisujesz temu rządowi, bo to było dużo wcześniej. Nie mów o Rafinerii, bo jak dobrze pamiętasz, Rafineria przechodziła swoje najcięższe czasy za rządów PiS-u – mówił Kmiecik.

– My możemy przyjmować pewne stanowiska, opinie, ale tego co dzieje się na poziomie parlamentarnym i rządowym nie przenośmy na nasz poziom, ponieważ nie mamy na to realnego wpływu – dodał wicestarosta Franciszek Miśkowicz. – Wysłuchaliśmy sprawozdania Powiatowego Urzędu Pracy na temat stanu bezrobocia i działań tego urzędu, który podlega staroście. Mamy pewne dane i możemy wokół tego dyskutować, bo to dotyczy naszych działań. Możemy pewne działania Powiatowego Urzędu Pracy wspierać bądź im pomagać, po to, aby te negatywne zjawiska, które dotyczą rynku pracy powiatu jasielskiego, były w jakiś sposób niwelowane. To jest zadanie tego samorządu. W każdej chwili możemy narzekać na rzeczywistość, która nas otacza. Ale nie mówmy, że to jest nasza odpowiedzialność, jako radnych powiatu jasielskiego – oburzał się Miśkowicz.

– Z perspektywy wielu lat funkcjonowania samorządu powiatowego stwierdzam, że pewne złe obyczaje w miarę szybko z Warszawy dotarły do Jasła – mówił Jan Urban, członek zarządu powiatu. – Nigdy nie odnosiliśmy się do rzeczy, na które nie mamy wpływu. Po raz kolejny powtórzę, że prawem opozycji jest krytykować aktualny układ rządzący, ale również od radnych opozycji wymaga się elementarnych znajomości tematyki w których poruszać się będzie samorząd. Są granice przyzwoitości i granice bicia piany. Jaki wpływ ma samorząd jakiegokolwiek szczebla ma to, że właściciel firmy decyduje się na przeniesienie jej gdzie indziej? To, tak samo, jakbyśmy mieli wpływ na to, czy pani Wlezieniowa (właścicielka ciastkarni w Jaśle – dop. red.) produkuje pączki z nadzieniem różanym czy innym. Ja rozumiem, że możemy się spierać, możemy dyskutować, ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Nie my, jako samorząd powiatowy, wprowadzamy jakieś ulgi podatkowe. Jeżeli mi wskażecie państwo, jakie mechanizmy ma tu do wykorzystania samorząd powiatowy, to wtedy możemy w tej materii podyskutować – odpowiada zaczepnie Urban.

Gospodarczy dorobek prawicy?

Górczyk– Zarówno w klubie PO, jak i PIS jest mnóstwo osób, które uczestniczyły w działalności podziemnej. II Rzeczpospolita zbudowała swoją potęgę w ciągu 20 lat, a my w ciągu 20 lat dokładnie rozbiliśmy to państwo pod względem gospodarczym – przyznał Górczyk. – To wspólny dorobek tej prawicowej części polityków, którzy w większości wywodzą się ze środowisk Solidarności. I to jest podsumowanie tego, co również dzieje się na terenie miasta Jasła. Popatrzmy chociażby na ul. Jana Pawła II, dawniej Hanki Sawickiej. Znajdowały się tam duże m.in.: Centrala Nasienna, PTTK, Lasy Państwowe, Elektrometal. Dziś już nie ma śladu po tych zakładach. To jest nasz wspólny dorobek. Sami możemy sobie powiedzieć, za słowami Wyspiańskiego: „miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur” – dodał z goryczą w głosie.

Ewa Wawro

 

Przeczytaj artykuł:  Ponad 11 tys. bezrobotnych!

 Statystyki 2012 r.

10.415 zarejestrowanych bezrobotnych
142 osób, którym przysługiwało prawo do zasiłku
18,6% stopa bezrobocia
Wiek zarejestrowanych bezrobotnych:
25-34 lat – 3.194 (30,7%)
do 24 lat – 2.363 (22,7%)
od 35-44 lat – 2.290 (22 %)
od 45-54 lat – 1.836 (17,6%)
55 lat i więcej – 732 (7 %)
Wykształcenie zarejestrowanych bezrobotnych:
zasadnicze zawodowe – 31,9%
policealne i średnie zawodowe – 27%.
gimnazjalne i niższe -21,7%.
Zawody:
sprzedawca – 600
kucharz – 275
technik ekonomista – 246
robotnik gospodarczy – 220
ślusarz – 118
fryzjer – 171
Czas pozostawania bez pracy:
powyżej roku – 4.653 (44,7%)
powyżej 24 miesięcy – 2.848 (27,3%)