czwartek, 28 marca, 2024

„Posadzimy drzewa, bez nich żyć się nie da” !

0
„Posadzimy drzewa, bez nich żyć się nie da” !
Udostępnij:

Za nami akcja edukacyjna „Posadzimy drzewa, bez nich żyć się nie da”,  której głównym celem była popularyzacja roli zieleni w kształtowaniu klimatu naszego regionu. W ramach tego programu, wszyscy ci, którzy przybyli dzisiaj na jasielski rynek i wypełnili krótką ankietę, otrzymali sadzonkę drzewka lub krzewu.

Dzisiejsza akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom miasta Jasła, jakie są zagrożenia dotyczące spalania niewłaściwego paliwa w piecach, czy używania starych systemów grzewczych, w celu wytworzenia ciepła w okresie zimowym – mówi Tomasz Kołcz, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Jaśle. – Akcja ta, wynika z Programu Ochrony Powietrza dla Strefy Podkarpackiej, który został zatwierdzony uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Według niej, miasto Jasło zobowiązane jest do przeprowadzenia akcji edukacyjnej, którą dzisiaj właśnie realizujemy oraz stworzenia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Jasła – dodaje.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych w Jaśle, którzy wypełnili krótką ankietę, otrzymali sadzonkę krzewu lub drzewka. Wśród nich znalazły się: świerk serbski, wierzba japońska, tuja szmaragd, cyprysik groszkowy i jałowiec kolumnowy.

Ważnym elementem tego programu jest ankietyzacja. Polega ona na wpisywaniu przez mieszkańców domów jednorodzinnych źródeł oraz wielkości zużytej aktualnej jednostki ciepła, która jest potrzebna do ogrzania mieszkania w sezonie grzewczym – mówi dalej Kołcz. W związku z programem Ograniczenia Niskiej Emisji, miasto Jasło starać się będzie między innymi o uzyskanie środków finansowych, które pozwoliłyby na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne – gazowe, czy węglowe z podajnikami (tzw. retortowe). Dzięki tym ankietom będziemy mogli dowiedzieć się, czy mieszkańcy są w ogóle zainteresowani udziałem w takim programie – dodaje kierownik.

Jak poinformował nas Kołcz, dzisiejsze wydarzenie „Posadzimy drzewa, bez nich żyć się nie da”, cieszyło się sporym zainteresowaniem. – Mieliśmy około 350 krzewów. Orientacyjnie pojawiło się już 150 do 200 wypełnionych ankiet, a do końca akcji pozostało jeszcze trochę czasu.

Co sądzą o programie sami mieszkańcy?

Dzisiejsza akcja to ciekawy pomysł. Sam staram się w jakiś sposób walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Pięć lat temu wymieniałem piec na komputerowy. Można w nim palić nie tylko węglem, ale i drewnem. Planuję również zamontować kolektor słoneczny na dachu swojego domu. Jeśli będą jakieś dotacje z miasta, na pewno skorzystam – mówił Krzysztof Jamróg, mieszkaniec Jasła.

Taka akcja, jak ta dzisiejsza, jest bardzo potrzebna. Program może zachęcić wszystkich mieszkańców do sadzenia drzewek. Zaczynamy od symbolicznego krzaczka, by stworzyć duży ogród pełen zieleni, który jest „płucem” miasta. Przyjemniej przecież spędza się czas wśród zieleni, a jeśli ma to jeszcze pomóc miastu, to tym bardziej trzeba to propagować – mówiła pani Agnieszka z Jasła.

Czy według pani Agnieszki  miasto Jasło jest zanieczyszczone? – W porównaniu z innymi miastami Jasło nie jest aż tak bardzo zanieczyszczone, choć nie przeczę, czasem jest to odczuwalne – dodała.

Polskie miasta mają najgorszą jakoś powietrza w Europie. Jak informuje Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA), wśród dziesięciu europejskich miast z największą liczbą dni w roku, gdzie przekroczone zostało dopuszczone stężenie zanieczyszczeń powietrza, aż sześć leży w Polsce!

Ranking: 1. Pernik – 180 (liczba dni, w których przekraczany jest limit stężenia zanieczyszczeń), 2. Płowdiw – 1861, 3. Kraków – 150,5, 4. Plewen – 150, 5. Dobricz – 145, 6. Nowy Sącz – 126, 7. Gliwice – 125, 8. Zabrze – 125, 9. Sosnowiec – 124, 10. Katowice – 123.

Zanieczyszczenie powietrza może doprowadzić do wielu chorób, m.in.: raka płuc, zaburzeń oddechowych, czy chorób serca. Program „Posadzimy drzewa, bez nich żyć się nie da” jest więc pierwszym krokiem do tego, by poprawić jakoś powietrza w naszym mieście.

Weronika Samborska
fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/akcja_drzewka2013{/gallery}