poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Bezpłatne pokazy filmu „Akcja Pensjonat”

0
Bezpłatne pokazy filmu „Akcja Pensjonat”
Udostępnij:

Telewizja Obiektyw i Miasto Jasło zapraszają na bezpłatne pokazy filmowe dokumentu fabularyzowanego „Akcja Pensjonat”, które odbędą się w Jasielskim Domu Kultury.

Pokazy dla mieszkańców Jasła odbędą się w najbliższy poniedziałek 10 października 2016 roku o godzinie 11:00, 17:00 i 18:30 w Jasielskim Domu Kultury przy ul. Kołłątaja 1. Wstąp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Film „Akcja Pensjonat” opowiada historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym kilkudziesięciu. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa podziemna. Akcja „Pensjonat” jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła

Główną rolę, dowódcy akcji Zenona Soboty ps. „Korczak”, zagrał Artur Dziurman. Na planie partnerowali mu: Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Do scen fabularnych zostali zaangażowani statyści z Jasła, Sanoka i Krosna. W filmie wystąpili także rekonstruktorzy, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło pod dowództwem Jakuba Basary. Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle, Sanoku, Krośnie oraz Krakowie.

Producentem filmu jest Telewizja Obiektyw. Sponsorem Tytularnym przedsięwzięcia jest Miasto Jasło, Sponsorem Wspierającym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie.

Film został dofinansowany również z Grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach Programu powstanie książka, napisana przez Zofię Macek. Jest to druga część, wcześniejszej publikacji pt. „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”. Autorka w swojej książce przedstawia postać osadzonej w obozie zakonnicy, pomagającej współwięźniom, również tym, przywiezionym z jasielskiego więzienia.

TV Obiektyw