środa, 1 lutego, 2023

Biblioteka pełna ludzi!

0
Biblioteka pełna ludzi!
Udostępnij:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle minął kolejny aktywny rok. Mieszkańcy Jasła i regionu jasielskiego po raz kolejny udowodnili, że czytanie jest ważne i potrzebne, a w związku z tym ważna i potrzebna jest biblioteka.
Powtarzane często informacje o spadku czytelnictwa nie dotyczą jasielskiej biblioteki – dane statystyczne utrzymały się na poziomie roku 2012, niektóre nawet nieco wzrosły. W 2013 roku zarejestrowano w wypożyczalniach 11 405 czytelników (o 46 osób więcej w porównaniu z rokiem 2012), 95 000 odwiedzin i prawie 206 700 wypożyczonych książek (około 400 więcej niż w roku 2012). Najczęściej odwiedzana jest Wypożyczalnia dla Dorosłych, z usług której skorzystało prawie 5 800 osób. Oddział dla Dzieci miał 2 400 czytelników. Najmłodsze dzieci czytały najchętniej serię o „Basi” autorstwa Zofii Staneckiej oraz serię o „Martynce” w przekładzie Wandy Chotomskiej. Wśród dziesięciolatków najpopularniejsza była seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, a wśród dzieci w wieku 11-13 lat seria „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika. Młodzież w wieku 14-16 lat najchętniej sięgała po serię „Młody Samuraj” Chrisa Bradforda. Dorośli najczęściej wybierali „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator i „Morfinę” Szczepana Twardocha, oraz – z literatury obcej – „Drogie życie” Alice Munro i „Inferno” Dana Brown a. Wśród książek niebeletrystycznych największą popularnością cieszyły się książki: „Życie artystek w PRL” Sławomira Kopra, „Diana. Moja historia” Andrew Mortona oraz „Między nami” Małgorzaty Tusk.

Ze zbiorów biblioteki mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego chętnie korzystają na co dzień. W okresie świątecznym liczba czytelników wzrasta. Rekordowy był 27 grudnia. Tego dnia wypożyczalnie odwiedziło 420 osób, z czego Wypożyczalnię dla Dorosłych 220 osób, a Oddział dla Dzieci 80 osób.

Mimo postępującej cyfryzacji wciąż wiele osób korzysta z Internetu w bibliotece. W 2013 r. MBP w Jaśle odwiedziło w tym celu ponad 13 000 osób. Znaczący jest też fakt, że pomimo coraz łatwiejszego i szybszego dostępu do wiedzy, jaki dają technologie cyfrowe, to biblioteka pozostaje miejscem, do którego przychodzimy po sprawdzoną, wyselekcjonowaną i rzetelną informację, o którą wcale nie łatwo w cyfrowym informacyjnym szumie. W minionym roku czytelnie MBP w Jaśle odwiedziło prawie 21 500 osób, którym udzielono ponad 42 200 informacji. Najczęściej poszukiwane książki w czytelni to „Bezpieczeństwo międzynarodowe: współczesne koncepcje” Jacka Czaputowicza, „Sponsoring, klucz nowoczesnego marketingu” Marka Datko oraz „Psychologia starzenia się i starości” Stanisława Steudena.

Liczby odwiedzin, wypożyczonych książek i udzielonych informacji świadczą o tym, że jasielska biblioteka przez cały rok działała w myśl hasła, które przyświecało IV Ogólnopolskiemu Kongresowi Bibliotek, jednemu z najważniejszych bibliotekarskich wydarzeń minionego roku w Polsce – „Biblioteka pełna ludzi”. U progu nowego roku pozostaje nam życzyć sobie, by to hasło pozostawało aktualne. Zachęcając do odwiedzin zapraszamy do zapoznania się z listą bestsellerów MBP w Jaśle na koniec 2013 r., dostępną na stronie internetowej www.mbp.jaslo.pl.

MBP w Jaśle

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj