środa, 7 grudnia, 2022

„Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” w Przedszkolu Miejskim nr 3

0
„Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” w Przedszkolu Miejskim nr 3
„Cała Polska czyta o zwierzętach” w Przedszkolu Miejskim nr 3
Udostępnij:

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” w Przedszkolu Miejskim nr 3 im Św. J Pawła II w Jaśle

Od wielu lat przedszkole aktywnie promuje i propaguje głośne czytanie, które ma ogromną moc bowiem pomaga rozwijać umiejętności czytania, buduje społeczność i łączy nas ze sobą. 30 maja rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem ,,Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach’’. To hasło sprawiło wiele radości i przyjemności naszym gościom i przyjaciołom, którzy pomimo epidemii bardzo chętnie podjęli się akcji głośnego czytania wirtualnie.

Inauguracja Tygodnia Czytania Dzieciom połączona została z Dniem Dziecka  W tym dniu odbyło się ciekawe spotkanie przedszkolaków za pośrednictwem połączenia internetowego. Wiersz J. Tuwima „Lokomotywa” przeczytały: wiceburmistrz miasta Jasła Elwira Musiałowicz – Czech , kierownik Wydziału Oświaty Renata Łaba oraz rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jasła Agata Koba z pupilką kotką Leokadią. Liderem akcji głośnego czytania oraz organizatorem tego niecodziennego spotkania była dyrektor  przedszkola – Elżbieta Krzysiak, która w tym dniu złożyła wszystkim przedszkolakom życzenia i wręczyła upominki w postaci zwierzątek – wiatraczków. Prezenty tematycznie wkomponowały się w tematykę Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym dniu przedszkolaki zorganizowały również „Dzień Ptaka” – wysłuchały wierszy znanych poetów: ,,Spóźniony słowik’’, ,,Rozmowa ptaków ‘’, ,,Ptasie radio’’ J. Tuwima, ,,Bocian’’, ,,Kukułeczka’’ M. Konopnickiej. Podczas tego dnia nie mogło zabraknąć „Balu zwierzątek” – zabawy tanecznej z okazji Dnia Dziecka. Kolejną niespodzianką dla przedszkolaków był spacer on-line po Magurskim Parku Narodowym oraz wysłuchanie wiersza Jan Brzechwy –,,Rozrzutny wróbel’, który przeczytał Zespół Edukacji  w Magurskim Parku Narodowym.

Kolejny dzień był „Dniem Kota”. Przedszkolaki obejrzały film przyrodniczy ,,Wszystko o kotach małych i wielkich” oraz wysłuchały wirtualnie czytanych wierszy : -,,Kotek” Juliana Tuwima – przez Patrycję Stachaczyńską, mamę Wiktorii oraz poetę, lekarza i miłośnika zwierząt Jerzego Gronkiewicza , który przeczytał wiersz ,,Cztery kotki’’. „W Dniu kota” dzieci wysłuchały bajki pt. ,,Kot w butach’’, którą przeczytała pani Ewa – miłośniczka kotów. Ten atrakcyjny dzień stał się inspiracją do wykonania przez dzieci pracy plastycznej  pt. ”Kolorowy Kotek”. Dzieci przebrane za ,,Kotki Psotki’’- chętnie odgrywały rolę swoich pupili w różnych scenkach z życia kota wziętych.

„Dzień Psa” – to święto w grupie starszaków oraz wirtualne spotkanie z Eweliną Wójcik, która opowiedziała dzieciom o psie pasterskim a jej syn Jaś – absolwent naszego przedszkola przeczytał wiersz „Psie smutki” Jana Brzechwy. Przedszkolaki odbyły również wirtualny spacer z Magdaleną Potempą i Marcinem Potempą  lekarzami weterynarii, gdzie wysłuchały wierszy ,,Wizyta piesków’’, ,,Pan weterynarz’’ Eweliny Sudnikowicz.  Nasze dzieci odwiedziły również  drugi gabinet lekarza weterynarii Karola Kalety, który przeczytał wiersz Ludwika Kerna „Na kanapie”.

Spotkanie z paniami  z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”  to kolejna atrakcja  tego wspaniałego dnia. Panie przeczytały  wiersze: „Mój przyjaciel”, wiersz o „Pszczółkach”, „Żabi koncert”, „Miś Pluszek”, „Na łące”, „Jak kukułka z mróweczką opowiada”. Wizyta pań była znakomitym  poszerzeniem wiadomości na temat mieszkańców łąki. W tym dniu dzieci obejrzały prezentacje multimedialną „Nasze hobby” nadesłaną przez braci Tomasza Grelę i Piotra Grelę miłośników przyrody , którzy przeczytali wiersz Michała Jankowiaka pt. „Pająk”. Z wielkim zaangażowaniem w akcję głośnego czytania włączyły się mamy naszych przedszkolaków, które przeczytały utwory o ulubionych pupilach – psach. Mama Oli – Aneta  Hap przeczytała wiersz Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”, a Magdalena Gajda „Psie smutki’’ oraz Paulina Rybczak – mama Jasia i Oli przeczytała wiersze J. Brzechwy.

Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki „Co każdy opiekun powinien wiedzieć o swoim piesku” oraz wykonały pracę plastyczną na temat „Wesoły dalmatyńczyk”.

W środę odbyliśmy wirtualny spacer po krakowskim Zoo. Wiersze ,,Zoo”, ,,Słoń”, ,,Żyrafa” ,,Wielbłąd”, ,,Zebra’’ Jana Brzechwy przeczytała nam Teresa Grega z-ca dyrektora do Spraw Hodowlanych w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym równocześnie spacerując i zaglądając do klatek bohaterów wierszy. Świetna zabawa oraz taniec zwierząt – przy piosenkach „Żyrafa fa, fa, fa” ,,,Idziemy do zoo’’, „Cztery słonie” oraz film „Zoo we Wrocławiu” poszerzyły wiadomości dzieci na temat życia zwierząt egzotycznych. Atrakcyjnym punktem tego dnia było kolejne wirtualne spotkanie z Anną Judek edukatorem w Akwarium Gdyńskim. Pani Anna przeczytała dzieciom fragment książki Zofii Staneckiej „Żółwik z oceanu” i zaprosiła do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Zwierzęta Akwarium Gdyńskiego’’ gdzie na co dzień pracuje.

Czwartek rozpoczął się od spotkania z leśnikiem  oraz wirtualnej wycieczki po bieszczadzkim lesie. ,,Co słychać w lesie’’ Bożeny Formy, ,,Może zobaczymy’’ Heleny Bechlerowej – to wiersze, które przeczytał Przemysław Telep pracownik Nadleśnictwa Kołaczyce. Opowiadał również o mieszkańcach naszych lasów. Podczas wirtualnej wycieczki do Nadleśnictwa Niepołomice dzieci wysłuchały ciekawostek na temat życia żubra Polarnika oraz „Bajki o żubrze” Anny Marii Ptak czytanej przez Michała Wieciecha. W młodszej grupie przedszkolnej zorganizowano Dzień Żubra – dzieci miały okazję wysłuchać wierszy: ,,Żubr’’ Jana Brzechwy, ,,Lis i Żubr’’ Magdy Siedleckiej rozpoznawały odgłosy zwierząt leśnych oraz naśladowały ich ruchy i zachowania w zabawach muzyczno-ruchowych zatytułowanych „Mieszkańcy wiosennego lasu”. Zwieńczeniem wspaniałego dnia było namalowanie plakatu „W zagrodzie żubra”.

W ostatnim dniu Tygodnia Czytania odbyła się wirtualna wizyta w stajni i  w zagrodzie czyli „czytamy i poznajemy życie koni i odgłosy z wiejskiego  podwórka ,,prrr ! wiśta – wio, muu, mee.” Po stadninie „Galicja” oprowadziła nas Łucja Miśko instruktor jeździectwa w towarzystwie swoich dzieci. Pani Łucja przeczytała wiersz P. Kupichy  „Koń” i zapoznała przedszkolaki z różnymi rasami koni. Obok stajni, w zagrodzie przedszkolaki obejrzały różne ptaki domowe, o których opowiedziały  dzieci pani Łucji. Bardzo miłe i ciekawe było również spotkanie z koleżanką z grupy Plastusiów  – Agatką Kędziorą  i jej kuzynką, absolwentką naszego przedszkola Basią Pierz, która opowiedziała o swoim hobby – jeździectwie. Agatka przeczytała z książki W. Chotomskiej „W Kraju Pataju” fragment zatytułowany „Koń z kontrabasem” . Zachęceni przez koleżankę rówieśnicy w przedszkolu stworzyli grę planszową ”Wyścigi koni”, która była ciekawym sposobem wspólnego spędzania czasu.

Kolejna atrakcją tego dnia było wirtualne spotkania z krową Matyldą na łące. Mama Miłosza, Elżbieta Bimkiewicz przeczytała dzieciom  fragment książki „Krowa Matylda nie może zasnąć” Alexandera Steffensmeiera. Dzieci obejrzały również film Kamila Abratowskiego „Co krówki jedzą na śniadanie?’’ oraz wysłuchały wiersza czytanego przez tatę Kamila ,,Dwie krówki’’. Po raz  kolejny spotkaliśmy się z radcą prawnym Eweliną Wójcik  miłośniczką zwierząt w Magurskim Parku Narodowym w otoczeniu owiec i towarzystwie syna Jasia, który przeczytał wiersz ,,Owca ’’Ewy Dziewulskiej. Humorystyczny wiersz Ryszarda Głuszki „Fryzura owcy”  przeczytał tato  Liliany i Szymona Andrzej Macek. Przedszkolaki odbyły również wirtualną wizytę w kurniku. Podczas karmienia kurek przez naszą wychowankę dzieci wysłuchały wiersza Marka Dąbrowskiego „Kurka” , który przeczytała mama Wiktorii Patrycja Stachaczyńska .

Piątek był również Dniem Owadów w naszym przedszkolu. Dzieci wybrały się na wirtualną wycieczkę tym razem na łąkę. Obejrzały inscenizację wiersza ,,Żuk’’- Jan Brzechwy  w wykonaniu Wojtusia i Weroniki Musiałów – naszych przedszkolaków. O „Pracowitych pszczółkach” Jolanty Wybieralskiej – przeczytała nam mama Adasia Reby. Ciekawą pogadankę  o ptakach i motylach z wykorzystaniem atlasu przyrodniczego przeprowadziła Marta Gąsiorowska z córeczką Helenką. Bardzo miło było nam się spotkać z Dyrektor  Muzeum Dobranocek  Katarzyną Lubas, która przeczytała opowiadanie Jerzego Siatkiewicza „Tajemnice wiklinowej zatoki: „Zasiedliny”.

W ramach  XIX OTCD pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” w naszym przedszkolu zorganizowano konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i rodziców ,,Przedszkolaki kochają zwierzaki”.

Została również przeprowadzona akcja charytatywna dla schroniska „OTOZ” Animals Jasło. XIX OTCD pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” z pewnością dostarczył wszystkim wiele radości, pozytywnych emocji, a także był okazją do kształtowania pozytywnych cech charakteru, rozwijania empatii oraz poszerzenia wiedzy na temat życia zwierząt.

Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj