wtorek, 18 czerwca, 2024

Czytanie jest przygodą – spotkanie dla dzieci z Jolą Jarecką

0
Czytanie jest przygodą – spotkanie dla dzieci z Jolą Jarecką
fot. arch.
Udostępnij:

9 maja br.  w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle „Biblioteka zawsze po drodze” jasielscy uczniowie spotkali się z Jolą Jarecką, autorką książki „Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory”.

Mali czytelnicy poznali bohaterów książki o przygodach łasicy Dmytro, który prowadząc dziennikarskie śledztwo, wyrusza na wędrówkę po Karpatach w poszukiwaniu uciekiniera żubra Pulpita. Na swojej drodze w Bieszczady dziennikarz Dmytro spotka niesamowite zwierzęta m.in. srokę – architektkę wnętrz, Popielicę Szarą – naukowca karpatologa, rodzinę bobrów, Salamandrę Plamistą, żbika-analfabetę, białą łasicę Blankę, agentów mysiego tajnego wywiadu oraz Wyszymory – leśne duchy, i strażników przyrody. Ta zabawna i pełna przygód opowieść o zwierzętach to zarazem skarbnica wiedzy o przyrodzie oraz o kulturze i tradycjach ludów zamieszkujących Karpaty, Beskid Niski oraz Bieszczady. To historia o tolerancji i o tym, że nigdy nie wolno się poddawać w drodze do spełniania swoich marzeń i obranych celów.   

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się także jakie cechy powinien posiadać pisarz oraz jakich narzędzi potrzebuje w swojej pracy. Tworząc własnych bohaterów, nadawali im imiona, cechy charakteru, określali czy ich postać jest pozytywna czy negatywna. Na zakończenie w kilkuosobowych grupach układali historie z wymyślonymi przez siebie bohaterami.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle.

Projekt „Biblioteka zawsze po drodze” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MBP w Jaśle