środa, 8 lutego, 2023

Dina Gronelv – heroina Północy

0
Dina Gronelv – heroina Północy
Udostępnij:

19 czerwca 2017 r. w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce  Herbjorg Wassmo „Księga Diny”.

Główna bohaterka Dina Gronelv, córka referendarza Holma zmaga się z traumą tragicznej śmierci matki, której jak się jej wydaje jest przyczyną. Trauma ta determinuje życie Diny, stygmatyzując je cierpieniem i walką. Tylko błyskotliwa inteligencja, logika i fizyczna siła pozwalają przetrwać w surowym klimacie Norwegii. To kobieta z krwi i kości. Dzika  i nieokiełznana, która drwi z ascetycznych zasad religijnych i obyczajowych. Kieruje się własną moralnością i pragnieniem ciała. Źródłem wiedzy o świecie i ludziach jest dla niej Biblia – „Księga Hjertrud”, podarunek od zmarłej  matki.

Dina nie może wzbudzić w sobie oczyszczającego płaczu, który ukoiłby ból po jej stracie: Żal to są obrazy, które się w sobie nosi – wyjaśnia główna bohaterka.

Jesteśmy także świadkami przeobrażenia się nimfetycznej Diny Holm we władczą Dinę Gronelv,  obserwatorami jej psychicznego i fizycznego dojrzewania.

Dina została wychowana w surowym kraju, w wierze kształtowanej przez protestantyzm z jego wymagającymi i restrykcyjnymi normami. Wybujała zmysłowość i emocjonalność dziewczyny nie znajdują ujścia, a styl życia jej środowiska nie sprzyja marzeniom o swobodnej artykulacji potrzeb, chociażby artystycznych – uzupełnia Stanisława Czernik. – Bezbłędna intuicja Diny wyznacza jej cel – dodaje Teresa Furmanek-Wnęk.

Książka Wassmo nie przytłacza, mimo brutalnych opisów. Narracja przeplatana jest cytatami z Biblii oraz narracją odautorską głównej bohaterki. Powieść została zekranizowana w 2002 r., a w rolę pięknej Diny wcieliła się Maria Bonnevie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP Jasło

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj