niedziela, 5 lutego, 2023

Festiwal Folkloru Karpat już w najbliższą niedzielę!

0
Festiwal Folkloru Karpat już w najbliższą niedzielę!
Udostępnij:

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2013. Polskie i zagraniczne kapele wezmą udział w konkursie o statuetkę „Karpackiego Grajka”, prezentując zebranym swoje muzyczne umiejętności.

W niedzielę 14-tego lipca o godzinie 13-tej, na stadionie przy Zespole Szkół w Trzcinicy, rozpocznie się X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2013. W trakcie Festiwalu karpackie kapele ludowe z Polski i Zagranicy zmierzą się między sobą w konkursie o statuetkę „Karpackiego Grajka”, prezentując zgromadzonym na tej uroczystości swoją twórczość muzyczną. Wystąpią między innymi: Kamfinioki, Kapela Jaśka Kubika, , Bukowianie, Kapela Ludowa Jan Malisz i Dzieci, Młoda Harta oraz zespoły z Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy i Węgier.

Ideą Festiwalu jest kultywowanie i podtrzymywanie tradycji ludowych, które są charakterystyczne dla danej społeczności zamieszkującej określony region. Wyrastają one ze wspólnych doświadczeń historycznych i warunków życia. Możemy do nich zaliczyć: rzemiosło, sztukę ludową, kuchnię regionalną, stroje i muzykę karpacką. To właśnie poprzez udział zespołów z różnych regionów Polski i Zagranicy, odbędzie się już w najbliższą niedzielę upowszechnianie karpackiego dorobku kulturowego. A wszystko pod okiem profesjonalnych etnomuzykologów: Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, Jolanty Danak-Gajdy, Jerzego Dyni, etnografa Tadeusza Łopatkiewicza i folklorysty Jadwigi Adamczyk.

Organizatorami festiwalu są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Zespół Szkół w Trzcinicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy, Sołectwo Trzcinica.

Podczas Festiwalu można będzie również odwiedzić ciekawe wystawy i targi sztuki ludowej.

Program poprowadzi Bartłomiej Koszarek.

Niedziela, 14-tego lipca, stadion przy Zespole Szkół w Trzcinicy. Serdecznie zapraszamy!

Weronika Samborska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj