sobota, 23 września, 2023

Filip Springer „Księga zachwytów”

0
Filip Springer „Księga zachwytów”
Udostępnij:

27 marca br. w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Filipa Springera „Księga zachwytów”.

Podczas spotkania próbowaliśmy sformułować definicję kiczu w czym pomogła nam prezentacja o kategoriach kiczu w kulturze.

Jako reporter i fotograf Springer dostrzega „narcyzm architektoniczny”, którym jest zauroczony. Te wszystkie wspaniałe budowle, wzbudzają w nim nie tylko zachwyt. Aby lepiej zrozumieć sens ich bytu, mówi: Po przeczytaniu tej książki wyjdź z domu i spotkaj się z nimi osobiście – powiedziała Emilia Polak.

Dzięki uważnej lekturze „Księgi zachwytów” odkryłam to, co dotychczas umykało mojej uwadze, że arcydzieła architektury przemawiają do nas językiem, dzięki któremu rozumiemy i dostrzegamy nie tylko piękno i funkcjonalność, ale i historię powstania prezentowanego obiektu – dodała Barbara Tora.

Przewodnik Springera był pretekstem do rozmowy o brzydocie krajobrazu, kiczu i szpetocie otoczenia, które sami kształtujemy. Była to okazja do wylania łez nie tylko nad zabytkami, które niszczeją nie otoczone należytą opieką, ale także nad pomysłami prywatnych właścicieli, którzy stawiają metalowe budo-garaże czy komponują pseudobarokowe ogrodzenia. Ubolewaliśmy nad prawem, które pozwala zaburzać styl miast i miasteczek, inaczej niż we włoskich miastach, w których można budować nowe domy lub remontować stare, jedynie stosując się do bardzo restrykcyjnych przepisów budowlanych.

Bardzo brakuje w Polsce dyskusji o naszej przestrzeni, jej estetyce, kierunku w jakim powinno zmierzać myślenie urbanistów i architektów, ale też władz i inwestorów odpowiedzialnych za kształt i wygląd kraju – powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/17_rok/dkf_marzec{/gallery}

NAJNOWSZE

POPULARNE