poniedziałek, 22 lipca, 2024

Groch z soczewicą – asamblaż „Michalin”

0
Groch z soczewicą – asamblaż „Michalin”
Udostępnij:

7 marca odbyło się spotkanie Klubu „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych i Dnia Kobiet, artystki i poetki ludowe wykonały okolicznościowy asamblaż.

Asamblaż choć jest techniką artystyczną sięgającą jeszcze XX wieku, wciąż inspiruje i zachwyca. „Michaliny” przyniosły właściwe sobie materiały do jego wykonania. Pojawiły się sznurki, wydmuszki, groch, soczewica a nawet papier nasączony herbatą. To właśnie z niego Maria Słowik wykonała kremowo-złote róże. Rozalia Kolanko nakleiła baranka i zająca oraz wydmuszkę z jajka. Dla Marianny Romanek właściwym materiałem okazała się krepina. Artystka z Samoklęsk zrobiła z niego „Chrystusa Zmartwychwstałego”. Helenie Jareckiej spodobał się sizalowy sznurek, groch i soczewica.

Teresa Macek, artystka z Sądkowej wyjaśniła na czym polega różnica między kolażem a asamblażem. Sama do swojej pracy użyła metalowych serc, papierowych kwiatków i motyli. Zebranym spodobało się też drewniane serce ozdobione guzikami.

Spotkanie było również okazją do rozmów o zmieniającej się roli kobiety we współczesnym świecie.

Na zakończenie pogratulowałyśmy Marii Tomasik wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka w Lublinie.

MBP w Jaśle

IMG 5770 IMG 5783