środa, 30 listopada, 2022

Jasielskie Klimaty Jazzowe: Hanna Banaszak – Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi

0
Jasielskie Klimaty Jazzowe: Hanna Banaszak – Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi
Udostępnij:

Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbył się koncert polskiej piosenkarki jazzowej i estradowej – Hanny Banaszak. Występ dedykowany był Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, słynnemu kompozytorowi z Jasła.
– To właśnie dzisiaj rozpoczynamy Jasmaty jasielskie – jazzowe klimaty. Mamy nadzieję, że będą one obrazować doskonałego artystę, który tworzy wspaniałą muzykę filmową. Jerzy Duduś Matuszkiewicz to wybitny muzyk, któremu chcieliśmy oddać ukłon –  mówił Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. To, że Państwo tak licznie przybyli, jest właśnie takim ukłonem dla wielkiego jaślanina – dodał.

Artystce towarzyszyli Piotr Kałużny (fortepian), Leszek Ranz (gitara basowa) oraz Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne). Na scenie zabrzmiały najbardziej znane utwory Banaszak. Część z nich napisał sam Matuszkiewicz.

Będę dzisiaj śpiewała tylko to, co podoba się Jerzemu „Dudusiowi Matuszkiewiczowi”, a także kilka piosenek, które dla mnie napisał – mówiła Banaszak przed koncertem.

Wczorajszy koncert nie był jedynym gestem w stronę Jerzego Matuszkiwicza ze strony słynnej piosenkarki jazzowej. 24 kwietnia tego roku ukazała się również nowa płyta artystki w całości poświęcona twórczości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Płyta nosi tytuł „Piosenki Jerzego „DUDUSIA” Matuszkiewicza” i zawiera 11 wybranych utworów. Znalazły się na niej między innymi: Zakochani są wśród nas, Czterdziestolatek, Wojna domowa, W siną dal, czy Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia.

{youtube}ocPSMh96h1o|400|300|0{/youtube}

To bardzo szczególna płyta, bo poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych, polskich kompozytorów. Ona należała mu się ode mnie, bo „Duduś” Matuszkiewicz napisał dla mnie piosenki, które dały mi popularność – mówiła w wywiadach Banaszak.

Koncert dostarczy publiczności wiele emocji i uniesień artystycznych, a sami artyści oczarowali widzów swoim talentem muzycznym.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Weronika Samborska

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.
Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz etc…
Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.
Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. „Słona róża” i „Przeklęta ziemia”. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie Witolda Leszczyńskiego „ Siekierezada” (1985). Aleksander Bardini mawiał: „… chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem , a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji…” (fragment konferansjerki z recitalu w Łańcucie).
Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J.Brodskiego, W.Szymborskiej, J.Kaczmarskiego… Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona…
Ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik wierszy, który wydała, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.
Wystawa fotografii, którą od kilku lat prezentuje w Polsce, jest opowieścią o podróży , która wypełnia większość jej życia . Całość jest zainscenizowana i opatrzona mało znaną muzyką z jej repertuaru.
Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu. Od wielu lat interesuje się psychologią cyt: „…ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy”.
Istnieje kilkanaście recitali telewizyjnych, które zrealizowała pani Hanna – m. in. „WOŁANIE EURYDYKI ” , „ TELEFON ZAUFANIA ” , „ O CZYM MARZY DZIEWCZYNA”, „ZANIM BĘDZIESZ U BRZEGU”…, kilka projektów płytowych w tym : „NIKT TYLKO TY”, „ Złota kolekcja – W MOIM MAGICZNYM DOMU”, „HANNA BANASZAK I JANUSZ STROBEL”, „WIGILIA Z HANNĄ BANASZAK”, „BANASZAKOFTA” oraz dwa wydawnictwa DVD.
Wokalistka brała udział w wielu koncertach. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie etc…
Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc…, a także laureatką kilku nagród festiwalowych. Cyt: „…nagrody i splendory, choć stanowią miłe łaskotanie próżności, mają dla mnie znaczenie drugorzędne. Najciekawsza i zarazem najtrudniejsza jest dla mnie czysta kreatywność, stawianie sobie nowych wyzwań, bez powielania samej siebie i innych wzorców. Dlatego lubię sobie wyznaczać coraz trudniejsze zadania.”

http://www.hannabanaszak.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj