piątek, 19 sierpnia, 2022

Krzyż w jasielskim muzeum

0
Krzyż w jasielskim muzeum
Udostępnij:

„Krzyż – znak wiary i kultury ” – wystawa Muzeum Regionalnego w Jaśle, wzbudza spore zainteresowanie. Przedstawione piękno symbolu wiary chrześcijańskiej zaskakuje swą różnorodnością.

9 kwietnia w jasielskim muzeum inaugurowano wystawę „Krzyż – znak wiary i kultury”. W tydzień po wernisażu, wiadomo już, że wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem. Do tej pory obejrzało ją około 250 osób, co jest wynikiem całkiem niezłym, biorąc pod uwagę, że muzea nie przeżywają obecnie swojego renesansu.

Scenariusz wystawy opracował dyrektor jasielskiego muzeum pan Alfred Sepioł. Wystawa została przygotowana w oparcia o prywatne zbiory: Alfreda Sepioła, Andrzeja Bajorka, Tomasza Kopacza, Ireneusz Kopacza, Stanisława Kwilosza, Klasztoru O.O. Franciszkanów w Jaśle, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu i oczywiście Muzeum Regionalnego w Jaśle.

muzeum5

 Prawie połowę zbiorów wystawy stanowi kolekcja 145 prywatnych eksponatów Tomasza Kopacza – pracownika działu konserwacji zabytków Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz członka ogólnopolskiego Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa.

– Jeden z egzemplarzy jest bardzo rzadki. To tabliczka pielgrzymia, fachowo zwana legitymacją pielgrzymią, z lat 1025-1125. Istnieją tylko dwa takie egzemplarze w Polsce. Pierwszy jest we Wrocławiu, w Muzeum Narodowym, a drugi właśnie w Jaśle na wystawie. To jeden z cenniejszych okazów wystawy – mówi pan Tomasz. W rozmowie nie ukrywa również, że liczba zainteresowanych wystawą mile go zaskoczyła.

Piękno symbolu wiary chrześcijańskiej zaskakuje swą różnorodnością. Nie brakuje tu pasyjek, enkolpionów (noszonych na piersiach), czy nawet krzyżów z przydrożnych wiejskich kapliczek. Najstarsze eksponaty z wystawy pochodzą z X wieku, choć nie brakuje też krzyżyków z ostatnich dwu stuleci. Wystawa robi wrażenie nie tylko na dorosłych. Do muzeum, w ramach zajęć z historii i religii, chętnie przychodzi młodzież z jasielskich szkół.

Wystawę „Krzyż – znak wiary i kultury” można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jaśle do końca maja. Później znaki „sacrum” wrócą do swoich właścicieli, a ich miejsce zajmie „profanum” – moneta.

Aneta Dzik

{gallery}galerie/wystawa_kopacz{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj