środa, 28 lutego, 2024

Mistyczne Stabat Mater w Klasztorze OO Franciszkanów

0
Mistyczne Stabat Mater w Klasztorze OO Franciszkanów
Udostępnij:

Wiele tygodni przygotowań, liczne próby, trud zespolenia wszystkich taktów oraz serce włożone w każdy dźwięk dzieła Józefa Haydna zaowocowały głębokimi wrażeniami muzycznymi i duchowymi, które towarzyszyły zgromadzonym słuchaczom podczas wykonania Stabat Mater, w sobotni wieczór dnia 17 marca 2018 roku. Gościnne wnętrza Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle licznie wypełnili melomani, rodzice, uczniowie oraz zaproszeni goście, pragnący obcować z kompozycją ukazującą scenę opłakiwania ukrzyżowanego Zbawiciela przez Matkę Bożą.

Dzieło to, o tak mistycznym tekście, powstałym jeszcze w epoce średniowiecza, do którego muzyka skomponowana została w 1767 roku, w czasie tzw. okresu „burzy i naporu” stawia przed muzykami wysokie wymagania, i to nie tylko techniczne, ale także interpretacyjne. Dlatego warto podkreślić, iż wykonawcy koncertu, uczniowie jasielskich szkół, wspierani przez swoich nauczycieli, musieli zmierzyć się z niemałym wyzwaniem. Przed tym wyjątkowym zadaniem stanęli wychowankowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, którzy współtworzą orkiestrę smyczkową, prowadzoną przez Mateusza Gałuszkę oraz chór „Soli Deo” działający przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, przygotowany przez Monikę Twarduś.

Przypuszczać należy, iż śp. ksiądz abp Ignacy Tokarczuk, któremu poświęcony był ten koncert, z wielką dumą i radością przyjąłby tę muzyczną inicjatywę, gdyż oprócz pracy związanej z powstawaniem nowych parafii czy budowy kościołów w naszym regionie, przede wszystkim kładł nacisk na dobra duchowe, które jak wiemy są najtrwalsze, i to właśnie one pozwalają kształtować osobowość i wrażliwość, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Oprócz szkolnych zespołów, w koncercie wystąpili również soliści: Kornelia Wojnarowska – sopran (absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Konserwatorium Królewskiego w Hadze, obecnie nauczycielka w klasie śpiewu Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle), Małgorzata Gałuszka-Armata – alt (absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, obecnie solistka w Warszawskiej Operze Kameralnej), a także Paweł Piękoś – tenor, Franciszek Szmyd – bas (absolwenci klasy śpiewu Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, obecnie studenci wydziałów wokalno-aktorskich Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie) oraz Mateusz Gałuszka – organy (absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury i w klasie organów, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia oraz Prywatnej Szkole Muzycznej II stopnia w Jaśle). Szeregi orkiestry wsparli instrumentaliści Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie: Edward Prajsnar i Andrzej Szymkowicz, grający na obojach oraz Wacław Seminowicz na kontrabasie.

Organizatorami koncertu były: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaśle, Prywatna Szkoła Muzyczna II stopnia w Jaśle oraz parafia p.w. św. Antoniego Padewskiego w Jaśle. Honorowy patronat nad koncertem objął Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian.

Przy tej okazji gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania, zorganizowania i finansowego wsparcia koncertu, na którym zabrzmiało Stabat Mater Józefa Haydna.

DSC 4037 DSC 4039

/dr/