poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Młodzi jaślanie w hołdzie Niepodległej

0
Młodzi jaślanie w hołdzie Niepodległej
Udostępnij:

W ledwo co zakończonym Roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego zorganizowało szereg przedsięwzięć programowych. Jednym z nich był konkurs plastyczny „Jaślanie w drodze do Niepodległości” pod Patronatem Burmistrza Miasta Jasła dla przedszkolaków i uczniów trzech grup wiekowych ze szkół podstawowych. Wzięło w nim ponad siedemdziesięcioro najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

W kategorii przedszkolaków – I miejsce zajął Piotr Janusz z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle, II miejsce – Amelia Szostkiewicz z Przedszkola SMYK w Jaśle, a III – Milena Tarnowska z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Jaśle.

W grupie uczniów szkół podstawowych z klas I-III zwyciężyła Tola Lenar z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, II miejsce zajęła Zofia Żyra z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle,   a III był Szymon Nigborowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle.

Wśród uczniów szkół podstawowych z klas IV-V na miejscu I uplasowała się Julia Tarnowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle, na II – Maksymilian Dranka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle, a miejsce III zajęli wspólnie – Maja Mikoś ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle oraz Lena Fuk ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.

W najstarszej grupie – uczniów szkół podstawowych z klas VI-VIII zwyciężyła – Kamila Porębska z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle przed Kingą Moskal ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle, a III miejsce przypadło Dominice Florko ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.

Wszystkie prace oceniało jury w składzie: Andrzej Gawlewicz (architekt, wiceprezes SMJiRJ) – przewodniczący, Anna Brożyna, Małgorzata Samborska, Jan Kukułka, Bogdan Samborski (artyści Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Plastyków „PlaJa”) i Mariusz Świątek (dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle).

Okolicznościowe dyplomy oraz nagrody laureaci otrzymali z rąk Ryszarda Pabiana – burmistrza Miasta Jasła oraz Wiesława Hapa – prezesa SMJiRJ. „Celem konkursu oprócz rozbudzania inwencji twórczej i kreatywności była również edukacja i kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych oraz miłości do swojej Wielkiej i Małej Ojczyzny. Mam głębokie przekonanie, że wszyscy uczestnicy przy okazji rozwinęli swoje zainteresowania historią naszego narodu, państwa i miasta, zwłaszcza z okresu XIX w. i początku XX w. w okresie drogi do niepodległości Polski. Dziękuję wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom, za to, że poświęcili swój czas i z głębi serc przelali na papier swoją miłość do Ojczyzny i swój szczery patriotyzm.” – podsumował przedsięwzięcie prezes SMJiRJ, historyk i regionalista Wiesław Hap.

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego jest organizacją pożytku publicznego. Dlatego każdy, kto płaci podatek dochodowy od osób fizycznych, może przekazać 1 % tego podatku na rzecz Stowarzyszenia. Przekazane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na wspieranie: działalności wydawniczej dotyczącej Jasła i regionu, jego promocji, działań na rzecz kultury i ochrony zabytków w naszym Mieście a także krzewienia miłości do naszej małej Ojczyzny, wśród mieszkańców, w tym szczególnie dzieci i młodzieży. Warto dodać, że SMJiRJ współpracuje z lokalną prasą, w tym i z naszą gazetą. Osoby, które zechcą przekazać 1 % swojego podatku dochodowego na rzecz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, proszone są o wskazanie w formularzu PIT nazwy: STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW JASŁA I REGIONU JASIELSKIEGO oraz podanie numeru KRS: 0000020568.                        

/pz/ Kamila Porębska Piotr Janusz Tola Lenar