sobota, 13 sierpnia, 2022

Narodowe Czytanie Trylogii na jasielskim Rynku

0
Narodowe Czytanie Trylogii na jasielskim Rynku
Udostępnij:

W piątek, 5 września, jasielski Rynek wzięli we władanie bohaterowie Trylogii H. Sienkiewicza. Fragmenty Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego czytali m.in. Burmistrz Miasta Jasła, Starosta Jasielski, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, przewodnicząca Rady Miasta Jasła, radni miejscy oraz młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Narodowe Czytanie zainaugurował dwa lata temu Prezydent RP Bronisław Komorowski. Podstawowym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki wcielił się w Kmicica, a Starosta Jasielski Adam Kmiecik w Skrzetuskiego. Wśród czytających znaleźli się również: Etatowy Członek Zarządu Tadeusz Górczyk, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Bogusław Kręcisz, Przewodnicząca Rady Miasta Jasła Elżbieta Bernal, radni miejscy Alicja Nowosielska i Józef Kędrek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jasła Agata Koba oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle. Twórczość H. Sienkiewicza przedstawiła jaślanom, Bożena Gogosz, polonistka z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Przygotowano wiele innych atrakcji. Młodzież uczestniczyła w konkursie „rozPoznaj bohaterów Trylogii” oraz brała udział we wspólnym tworzeniu postaci Kmicica. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach w strojach z epoki zatańczyli dwa tańce narodowe: poloneza i mazura. W czasie happeningu „rozCzytaj Trylogię” wolontariusze z MBP w Jaśle rozdawali mieszkańcom Jasła znane cytaty z utworów Sienkiewicza. Jaślanie w specjalnej fotobudce „Narodowe czytanie – Sienkiewicz w Jaśle!” robili sobie pamiątkowe fotografie z Basieńką i Zagłobą. Osobom, które przyniosły ze sobą egzemplarze Trylogii opieczętowano książki stemplem okolicznościowym.

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.

MBP Jasło

{gallery}galerie/narodowe_czytanie_14{/gallery}

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj