poniedziałek, 20 maja, 2024

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…..

0
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…..
Udostępnij:

27. marca odbył się XII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Szkół Specjalnych. W bieżącym roku jego hasło: „Echa niepodległości” nawiązywało do obchodzonego niedawno stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, bardzo ważnego wydarzenia w historii Polski.

Główne cele tegorocznego konkursu to m.in. kształtowanie tożsamości narodowej, postawy patriotycznej, obywatelskiej i miłości do naszej Ojczyzny, a także przywiązania do tradycji narodowych. Uczestnikami byli uczniowie z pięciu placówek szkolnictwa specjalnego województwa podkarpackiego: Jasła, Krosna, Frysztaka, Strzyżowa, Ustrzyk Dolnych i z jednego ośrodka szkolno-wychowawczego z województwa małopolskiego – Szymbarku. Recytatorzy podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe: szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa. Jury miało bardzo trudne zadanie wyłonienia tych „najpiękniej recytujących”, bo przygotowane i prezentowane na konkursie wiersze i proza patriotyczna stały na bardzo wysokim poziomie. Po burzliwych naradach przyznano pięć szczególnych wyróżnień na poziomie szkoły podstawowej i sześć na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uznania za trud i wysiłek włożony w przygotowanie do występów i upominki rzeczowe, które wręczali Krystyna Dzik dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Jaśle i Mariusz Augustynek Inspektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jasła. W przerwach gościnnie wystąpiły dzieci z Kubusiowego Przedszkola i młodzież gimnazjalna ze Szkoły Podstawowej Nr 2, która w montażu słowno-muzyczno-wizualnym przybliżyła dzieje powstania państwa polskiego. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zagrać na własnoręcznie wykonywanych przez Konrada z Nowego Żmigrodu bębnach i dowiedzieć się w jaki sposób są robione. Wszystkich zapraszamy za rok na trzynastą już edycję konkursu.

Upominki rzeczowe dla uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe w Jaśle, a także Magdalena i Emil Kędrkowie (Firma HABYS). Posiłek zapewnili Włodzimierz Sereda (Cukiernia Piekarnia RENATA) i Andrzej Kaleta (PSS Społem Jasło).

/dr/

{gallery}galerie/19_rok/sosw_1{/gallery}