czwartek, 18 sierpnia, 2022

Nowa wystawa w MalGalerii

0
Nowa wystawa w MalGalerii
Udostępnij:

W Galerii artystycznej MalGaleria w Jaśle, 30.08.2014 r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Majki Zuzańskiej i Renaty Szurygi.
MARIA MAJKA ZUZAŃSKA ur. w 1958 r. w Biłgoraju. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Od 1986 roku związana z Łęczną, gdzie pracuje jako instruktor w Centrum Kultury. Od 1988 roku uczestniczy w działalności Grupy Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA biorąc aktywny udział w plenerach i wystawach a od 10 lat jest prezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Przez kilka lat była wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej . Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Od 2005 jest inicjatorką i organizatorem Międzynarodowych Plenerów Artystycznych w Łęcznej. Za swoje zaangażowanie w życie kulturalne miasta została wyróżniona w 2003 roku honorową odznaką Ministra Kultury i Sztuki „ Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury- 2003” Poetka i malarka jej dorobek artystyczny to udział w licznych plenerach międzynarodowych min.: na Węgrzech , Słowacji, Ukrainie, we Francji, w Rumunii oraz Polsce. Udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz liczne wystawy indywidualne. Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r.

Najistotniejszym dla Majki obszarem artystycznej wypowiedzi jest malarstwo Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu. Stworzyła cykle: Ikary, Trwanie traw, , Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione a ostatnio pracuje nad cyklem Zapiski formy. Majka Zuzańska w swoich obrazach przemawia do odbiorcy nie tylko wizualną warstwą. Jej prace charakteryzujące się ciekawymi zestawieniami kontrastujących ze sobą barw, z wyraźnymi śladami pędzla lub szpachli, poza wartościami estetycznymi przekazują duży ładunek emocjonalny łącznie z treściami erotycznymi jak np. w cyklach Ikary i Moje myśli krążą wokół ciebie . Wystawy indywidualne: Łęczna, Biłgoraj, Lublin, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Chełm, Dęblin, Łuków, Radzyń Podlaski, Krasnystaw, Świdnik, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Parczew, Jasło, Cieklin, Iwonicz Zdrój, Białowieża, także Hortobagy (Węgry) wystawy zbiorowe w kraju: Łęczna, Janowiec, Zamość, Milejów, Rzeszów, Lublin, Hrubieszów, Chełm, Tomaszów Lubelski, Rejowiec Fabryczny. wystawy zbiorowe za granicą: Saint Michel-Francja; Treviolo-Włochy; Hejce , Hortobagy, Hajduhadhaz, Debreczyn-Węgry; Dubova, Timiszoara-Rumunia; Dudince-Słowcja; Kowel-Ukraina; Seul –Korea Południowa, Wiedeń- Austria.

RENATA SZURYGA urodzona 1972 r. w Świdniku. W 1992 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, 1993–1998 studia na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Artystycznym. Dyplom w pracowni prof. Adama Styki. Obecnie pracuje jako instruktor plastyki w dziale artystycznym Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Oprócz malarstwa zajmuje się grafiką (min. wykorzystuje technikę kserografu laserowego), fotografią i rysunkiem. Brała udział w plenerach malarskich w: Suścu, Zwierzyńcu, Łęcznej, Chełmie, Kazimierzu Dolnym, Izbicy, Krasnystawie. Swoje prace wielokrotnie wystawiała w Świdniku , Lublinie, Hrubieszowie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Łęcznej na wystawach indywidualnych jak też zbiorowych. Od 2010 roku jest członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Credo artystyczne Renaty Szurygi: „Tworzenie jest wewnętrznym przymusem każdego z działających na polu sztuki. W zasadzie nikt tak naprawdę nie wie skąd i dokąd idzie w swych artystycznych poczynaniach. Malując zapominamy i odreagowujemy wszelkie przeciwności związane z naszym istnieniem, chcąc zamknąć je w drewnianych, kolorowych ramach, by już nigdy nam nie zaszkodziły.” Ale to część prawdy – poglądu Renaty Szurygi, która borykając się z codziennością próbuje odkryć w zwykłych przedmiotach ( np. martwa natura) ich ukryty urok.” Fascynacja kolorem, szczególnie złamanym, niedefiniowalnym to sprawa nadrzędna w obrazach, ważniejsza niż przedmiot malowania, aczkolwiek nigdy do końca nie pomijany. Dlatego obrazy moje są często postrzegane jako „ puste ”, mało żywiołowe, aczkolwiek stonowane i spokojne. Bo czyż spokój ducha nie jest w naszych czasach najważniejszy?”

Wystawę można oglądać do końca października 2014r. w Galerii MalGaleria w Jaśle przy ul. 17 stycznia 189c. W Galerii można również oglądać i kupić prace innych artystów (rzeźba, ceramika, malarstwo, szkło …) kontakt Małgorzata Samborska tel. 501 703 102.

Źródło informacji o artystkach: artystki i strony internetowe LubieHrubie.pl, pbpkrasnystaw.pl

Bogdan Samborski

{gallery}galerie/wystawa_u_samborskiej{/gallery}

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj