środa, 19 czerwca, 2024

O żołnierzach wyklętych z Kajetanem Rajskim

0
O żołnierzach wyklętych z Kajetanem Rajskim
Udostępnij:

25 maja br. gościem Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle był Kajetan Rajski, autor książek „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” oraz „Wilczęta 2”.
W spotkaniach wzięło udział prawie sto osób, m.in.: uczniowie jasielskich szkół ponadpodstawowych i harcerze z 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy”.

W książkach zebrano wspomnienia dzieci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród nich są m.in.: Adam Broński – syn kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, Andrzej Pilecki – syna rtm. Witolda Pileckiego, Maria Danuta Wołągiewicz, – córka ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”, Marka Franczaka – syna sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Inspiracją do zatytułowania rozmów z dziećmi żołnierzy wyklętych stał się fragment wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta: „Ponieważ żyli prawe wilka, historia głucho o nich milczy (…)”.

Każda z tych dwudziestu czterech rozmów budzi jednocześnie niezgodę i podziw – opowiada Kajetan Rajski. Niezgodę na to jak zostali potraktowani, niemal wszyscy bowiem byli prześladowani, żyli z piętnem „dzieci bandytów” tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Podziw – dla postawy żołnierzy wyklętych i ich rodzin, dla wierności polskości i dziedzictwu.

W wywiadach tytułowe „wilczęta” opowiadają dramatyczną historię – swoich ojców a także własnych rodzin. Poznajemy m.in.: historię Janusza Niemca – syna syna mjr. Antoniego Żubryda ps. „Zuch” aresztowanego w wieku 5 lata za rzekomą „przynależność do bandy Żubryda” czy Magdaleny Zarzyckiej, która urodziła się i pierwsze lata życia spędziła w więzieniu na Zamku w Lublinie, kiedy jej rodziców aresztowało UB.

Dzieci żołnierzy wyklętych dotknęły trudności życiowe, które były konsekwencją wyboru ich rodziców. Mimo tego, w wypowiedziach moich rozmówców nie ma żalu – mówi autor. Jest miłość do rodziców i walka o ich rehabilitację.

Autor książek, Kajetan Rajski, jest studentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami internetowymi: „Polonia Christiana”, „Droga”, „Gazeta Polska”, kwartalnik społeczno-historyczny „Kwarta” czy portal PCh24.pl.

Współorganizatorem spotkania był portal PCh24.pl.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/spotkanie_Rajski{/gallery}