środa, 19 czerwca, 2024

Ojczyzna – serce nasze własne

0
Ojczyzna – serce nasze własne
Udostępnij:

Widowisko słowno-muzyczne „Ojczyzna – serce nasze własne”, wystawione w niedzielny wieczór 11 listopada br. w Jasielskim Domu Kultury zakończyło tegoroczne – wyjątkowe, ponieważ przypadające w roku 100-lecia uwolnienia się przez Polskę z jarzma zaborców – obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jaśle.

 Wspaniały, godny tak wielkiej uroczystości koncert przygotowały: wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska i instruktorka muzyki w JDK Ewa Grzebień, a wystąpiła młodzież i dzieci, uczestniczące w prowadzonych w Jasielskim Domu Kultury zajęciach wokalnych, aktorskich i recytatorskich. Piękny, wzruszający spektakl powstał w oparciu o teksty Zbigniewa Herberta, Lecha Piwowara, Tadeusza Wittlina, Anny Kamieńskiej i Artura Oppmana, przeplatane piosenkami znanymi od pokoleń i współczesnymi. Widownia usłyszała więc m.in. „Wojenko, wojenko”, „Marsz lwowskich dzieci”, „Warszawo ma”, „Wolność” z repertuaru Marka Grechuty i „Kolędę Warszawską” do muzyki Zbigniewa Preisnera, a na zakończenie – „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos” z repertuaru Maryli Rodowicz, z tekstem Grzegorza Tomczaka, rozpoczynające się od słów: „Było ciemno / Więc niewiele co widziałem / I pamiętam też niewiele”, a kończące się zwrotką: „Ja to mam szczęście / że w tym momencie / żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą… / Ja, to mam szczęście… / Mój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy / Ludzie uczynni, w sercach niewinni… / Mój kraj szczęśliwy / Ja, to mam szczęście… /że w tym momencie / żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą… / Ja, to mam szczęście… / Ja to mam szczęście…

– My mamy szczęście, że mamy tak wspaniałą młodzież w Jaśle – podsumował występ dyrektor JDK Janusz Szewczyk, który również przedstawił twórców widowiska.

Publiczność, wypełniająca po brzegi salę widowiskową JDK była pod tak ogromnym wrażeniem spektaklu, że nie przestała na stojąco bić brawa jego realizatorom, póki dyrektor nie wrócił na scenę i nie zapowiedział ostatnio wykonanego utworu na bis. Po bisie i równie gorących oklaskach wielu z wracających do domów jaślan z uśmiechem nuciło „Ja to mam szczęście…”

Twórcy przedstawienia „Ojczyzna – serce nasze własne”: Helena Gołębiowska, Ewa Grzebień, Katarzyna Korona, Wojciech Nowicki, Anna Brożyna, Sławomir Gołębiowski, Dariusz Myśliwiec, Artur Sypień.

Wystąpili recytatorzy: Katarzyna Lechowska, Aleksandra Łach, Jonatan Maciejowski, Gabriela Hendzel i Michał Pakuła; soliści: Julia Zielińska, Aleksandra Brągiel, Krystian Bąk, Izabela Janasik, Oliwia Lewandowska, Weronika Dębska i Karolina Polak oraz grupa wokalna „Makagigi” i zespół „Fermata”.

JDK – st