czwartek, 18 lipca, 2024

Pierwsze spotkanie Klubu Ludzi z Pasją w JDK

0
Pierwsze spotkanie Klubu Ludzi z Pasją w JDK
Udostępnij:

Klub Ludzi z Pasją, to nowa inicjatywa Jasielskiego Domu Kultury. Pierwsze spotkanie tego klubu odbyło się we wtorek, 22 października br.; pierwszą osobą, która podzieliła się swoją pasją z zebranymi była Małgorzata Niedzielska, a pierwszym tematem – św. Hildegarda z Bingen oraz zalecana przez nią dieta.

Częstując uczestników spotkania ziołowymi herbatkami i orkiszowymi ciasteczkami, Małgorzata Niedzielska opowiedziała, jak to się stało, że zainteresowała się wskazówkami żywieniowymi św. Hildegardy (1098 – 1179), a potem zaczęła poznawać średniowieczną świętą i jej filozofię oraz zgłębiać pozostawioną przez nią wiedzę, aż wszystko razem przekształciło się w „hildegardowy styl życia”, który obecnie prowadzi i który daje jej ogromną satysfakcję. A święta z Bingen – zakonnica benedyktynka, mistyczka, kompozytorka muzyki sakralnej, wizjonerka, uzdrowicielka i reformatorka religijna – była kobietą o niezwykle szerokich horyzontach i niewiarygodnej wręcz znajomości zasad funkcjonowania człowieka w sferze psychofizycznej oraz duchowej w kontekście otaczającego świata. Jak się okazuje mnóstwo informacji, podawanych przez nią w XII wieku, potwierdzają również dzisiejsi badacze. – Hildegarda już od dziecięcych lat miała wizje. Ukazywały jej się w nich obrazy świata, który będzie za 100, 200, 300 lat. Widziała również świat, w którym obecnie żyjemy – cywilizację zepsucia: zepsutą wodę, zepsute powietrze i ludzi umierających masowo na tzw. zgniliznę ducha i ciała, czyli po prostu nowotwory. Ale Pan Bóg, dając jej te wizje, pokazywał jej również świat, w którym możemy znaleźć lekarstwa na wszystkie choroby. Dlatego św. Hildegarda w swoich pismach napisała, że nie ma choroby nieuleczalnej; tylko człowiek jest nieuleczalny – mówiła M. Niedzielska, dodając, że papież nakazał Hildegardzie te wizje spisać. Notatki benedyktynki zachowały się. 800 lat od ich sporządzenia niemiecki lekarz Gottfried Hertzka (1913 – 1997) natrafił na nie w kopenhaskiej bibliotece królewskiej. Przetłumaczył zapiski z łaciny na język niemiecki i zaczął zalecane przez mistyczkę z Bingen, oparte na naturze terapie stosować. Rezultaty okazały się zadziwiająco dobre, niektóre wręcz rewelacyjne.

IMG 6280

Dziś hildegardowe centra w wielu krajach (również w Polsce) polecają naturalne, oparte o dietę metody leczenia oraz dbania o zdrowie i dobrą kondycję. W hildegardowej diecie bardzo ważną rolę odgrywa orkisz oraz oryginalne przyprawy, raczej niespotykane w przeciętnej kuchni, takie jak: galgant, bertram czy dyptam. Małgorzata Niedzielska wytłumaczyła, dlaczego są one cennymi dodatkami do potraw, powiedziała, jakie jeszcze przyprawy i zioła stosuje w swojej kuchni oraz jak uzdatnia wodę do picia i gotowania, wyjaśniła różnicę pomiędzy dostępną w każdym niemal sklepie mąką orkiszową, a mąką z orkiszu hildegardowego, podzieliła się z obecnymi swoimi spostrzeżeniami na temat działania hildegardowych kosmetyków i różnych mieszanek, a na zakończenie udostępniła autorski przepis na ciasteczka z mąki orkiszowej z dodatkami z ziół. Spotkanie było wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy na temat św. Hildegardy i jej zaleceń dla tych, którzy już tę świętą i jej dietę odkryli, kopalnią wiedzy dla tych, którzy o św. Hildegardzie niewiele wiedzieli oraz wspaniałą inspiracją do dalszych poszukiwań dla wszystkich.

IMG 6244

Na początku spotkania, ideę Klubu Ludzi z Pasją, prowadzonego przez Elżbietę Ruszałę, przedstawiła zebranym Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora JDK, podkreślając, że klub ten ma formułę otwartą, bardzo luźną, zapewniającą każdemu swobodę wypowiedzi, dyskusji, przedstawienia swojego zdania i podzielenia się swoimi doświadczeniami w ramach omawianego tematu.

Kolejne spotkanie poświęcone będzie hobbystycznemu filcowaniu różnych materiałów.

***

„Klub ludzi z pasją”, to nowa propozycja JDK, skierowana do osób „pozytywnie zakręconych”, fascynujących się jakąś dziedziną, poświęcających swojej pasji czas, uwagę, energię, oddanych jej, gotowych dla niej odmówić sobie wielu rzeczy.

Raz w miesiącu we wtorkowe wieczory będą w JDK organizowane spotkania pasjonatów, podczas których będą oni mogli wymienić się doświadczeniami, wzbogacić swoją wiedzę na dany temat, uzupełnić kolekcję w drodze wymiany itp. itd. Ci natomiast, którzy na razie niczym szczególnie się nie pasjonują, będą mogli na spotkaniach poszukać inspiracji i być może odkryją coś tak porywającego, że zmieni to ich dotychczasowe życie. A mogą to być przeróżne rzeczy, bowiem co dla jednych jest błahostką, dla innych może stać się pasją, wręcz sensem życia. Jedni pasjonaci nie wyobrażają sobie życia bez ukochanej pracy, inni bez wypadów w Himalaje i wspinaczki w rozrzedzonym powietrzu, jeszcze inni bez 10-kilometrowych spacerów, uprawiania ogródka, wędkowania, jazdy na rowerze, robótek ręcznych, czytania, pieczenia, gotowania czy nawet sprzątania i prasowania. Pasją może być właściwie wszystko, czemu z wielką przyjemnością oddajemy się bez reszty. „Klub ludzi z pasją” zaprasza więc na spotkania zarówno tych, którzy już czymś się pasjonują, jak i tych, którzy swojego „konika” jeszcze nie odkryli. Mile widziani będą również ci, którzy szczególnych pasji nie mają i nie szukają, ale z przyjemnością poznają pasje innych.

JDK – st