czwartek, 30 marca, 2023

Pod powiekami światła – warsztaty w MBP w Jaśle

0
Pod powiekami światła – warsztaty w MBP w Jaśle
Udostępnij:

Dlaczego czasem warto pomrugać? Co to takiego powidoki, negatyw czy pozytyw? Jak zrobić zdjęcie z wykorzystaniem naturalnych pigmentów roślinnych i przekonać się, że nieustannie w sposób wizualny doświadczamy świata i tego, co nas otacza? Sprawdzili to uczestnicy warsztatów „Wrażliwi na czytanie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 25-26 września br.
Podczas wspólnej pracy warsztatowej dzieci przekonały się czym jest fenomen widzenia, doświadczyły zjawiska światłoczułości w swoim najbliższym otoczeniu i wspólnie z prowadzącym prześledziły jak rozwijała się fotografia i kinematografia. Pomocą w doświadczaniu blasków świata było działanie, dzięki czemu młodym konstruktorom udało się:  zbudować projektory otworkowe, wykonać widokówki, które po podświetleniu pokazują dodatkowy ukryty obraz, sprawdzić w rysowaniu portretów z wykorzystaniem camera lucida, przekonać jak działa zoetrop, eksperymentować z papierem fotograficznym reagującym na światło i dowiedzieć się jak powstaje film, dzięki kompozycji własnych narracji i obrazów. Dużym zaskoczeniem dla małych eksperymentatorów okazało się zastosowanie naturalnych pigmentów roślinnych, które pod wpływem światła pozwalają na tworzenie prostych fotografii o zadziwiających efektach.

Warsztaty poprowadził absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury, nauczyciel  i artedukator – Paweł Kula ze Szczecina. Prowadzący buduje prymitywne aparaty fotograficzne i zabawki optyczne. Jest współtwórcą metody solarigrafii. Działa  w Stowarzyszeniu Oswajanie Sztuki.

W warsztatach wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2, 4 oraz Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12  w Jaśle.

Warsztaty „Wrażliwi na czytanie” odbyły się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Patronat medialny nad Festiwalem objął m.in. portal Twoje Jasło

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/wrażliwi_na_czytanie{/gallery}

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj