wtorek, 21 maja, 2024

Pokaz Oscar Shorts – animacje w Młodzieżowym Domu Kultury

0
Pokaz Oscar Shorts – animacje w Młodzieżowym Domu Kultury
Udostępnij:

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle wraz z Urzędem Miasta Jasła zorganizowali w  piątek 21 lutego 2014 r. pokaz krótkometrażowych animacji. Publiczność mogła obejrzeć filmy, które walczyły o statuetkę OSCARA w 2013 roku.
Program OSCAR SHORTS – animacje ( inicjatywa organizowana przez poznańską fundację AdArte) zawierał 5 różnorodnych, krótkich, animowanych metraży. Widzowie, którzy przyszli do MDK spędzić z nami „filmowy wieczór” obejrzeli następujące tytuły:

Head Over Hills (Do góry nogami), reż. Timothy Reckart, Wielka Brytania – Animacja opowiadająca o rozpadzie małżeństwa Waltera i Medge. Mieszkają oni w jednym domu, ale prowadzą osobne życie, Walter zamieszkuje, bowiem podłogę, a Medge sufit. Pomimo przeciwności, próbują poukładać swoje relacje na nowo.

The Longest Daycare (Najdłuższy dzień w żłobku), reż. David Silverman, USA –

Twórca „Simpsonów” tym razem skupił się na postaci Maggie Simpson. Pokazuje jej dzień w żłobku, który wbrew pozorom jest dla niej ciągłą walką. Odbywają się tam sceny niczym z prawdziwego thrillera, a mała Maggie walczy o ratunek dla pewnego bezbronnego osobnika.

Paperman (Człowiek z papieru), reż. John Kars, USA –

Animacja ta została zrealizowana przez studio Walta Disneya i to ona otrzymała statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Czarno biała estetyka filmu jest znakomitą oprawą dla odgrywającej się na ekranie historii miłosnej.

Fresh Guacamole (Świeże Guacamole), reż. Adam Pespane, USA –

Animacja Adama Pespana znanego, jako PES jest najkrótszym filmem, jaki kiedykolwiek został nominowany do statuetki OSCARA, trwa ona niecałe 2 minuty. PES pokazuje jak z przedmiotów codziennego użytku można stworzyć guacamole, czyli meksykański sos z awokado.

Adam and Dog (Adam i pies), reż. Minkyu Lee, USA –

Historia psa żyjącego w Edenie, którego żywot zmienia się po poznaniu człowieka – Adama. Niestety wkrótce ich sielankę niszczy Ewa, którą Adam stawia teraz na pierwszym miejscu.

Przy okazji filmowego wieczoru z OSCAR SHORTS, publiczność zobaczyła także dwie polskie animacje krótkometrażowe: „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, które jest laureatem OSCARA, oraz „Katedrę” Tomasza Bagińskiego, nominowaną do statuetki w 2003 roku.

Dziękujemy Urzędowi Miasta Jasła, który wspiera filmową działalność Młodzieżowego Domu Kultury.

MDK Jasło

{gallery}galerie/oscar_shorts{/gallery}