piątek, 12 sierpnia, 2022

Polsko-Słowacki Jarmark Pogranicza rozpoczęty!

0
Polsko-Słowacki Jarmark Pogranicza rozpoczęty!
Udostępnij:

Wczoraj rozpoczął się Polsko-Słowacki Jarmark Pogranicza, który potrwa do niedzieli. Na jasielskim rynku stanęły drewniane domki, w których przez pięć dni odbywać się będzie prezentacja regionalnych produktów, wyrobów oraz potraw wystawców z Jasła, Vranova i Humenne, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, gdzie otrzymana kwota to:  39 152,70 EUR oraz budżetu państwa (4 606,20 EUR).

Celem projektu, jak informują organizatorzy, jest promowanie inicjatyw lokalnych oraz nawiązywanie kontaktów transgranicznych Polska – Słowacja.

Podczas trwania jarmarku, każdy z uczestników będzie mógł zobaczyć wyroby i produkty wykonane przez mieszkańców nie tylko naszego regionu, ale również takich miast jak Vranova i Humenne ze Słowacji. Jest to dla nich doskonały sposób, by zaprezentować swoje umiejętności, dlatego nikt nie waha się, by wziąć udział w takim wydarzeniu.

Moja przygoda z filcem rozpoczęła się cztery lata temu. Zaczynałam od robienia palm, później kwiatków, teraz robię nawet filcowane pisanki. Od dwóch lat uczestniczę w kiermaszach. Myślę, że jest to doskonały sposób, by zaprezentować swoje wyroby. Lubię to co robię, pomysły przychodzą same, nie bazuję na cudzych – mówi Alicja Antonik z Jasła.

Na kiermaszach można znaleźć m.in. ręcznie robioną biżuterię, rzeźby z drewna, pisanki, obrusy ręcznie haftowane, ceramikę, koszyczki, serca z piernika, malarstwo, ręcznie robione kartki, słodkości oraz wiele innych.

Każdy z odwiedzających będzie mógł nie tylko podziwiać niezwykłe wyroby, wykonane przez wystawców, kupić coś po atrakcyjnych cenach, ale również dowiedzieć się czegoś więcej na interesujący go temat. Chętnych do rozmów jest wiele.

Zajmuję się haftem krzyżykowym i techniką pergaminową. Przechodząc na emeryturę szukałam czegoś, co pozwoliło by mi zapełnić pustkę związaną z nadmiarem wolnego czasu. Pomysł podsunęła mi kuzynka i tak wszystko się zaczęło. Później zaciekawiła mnie technika pergaminowa, która polega na wytłaczaniu i perforacji na kalce technicznej – opowiada Teresa Macek, która przyjechała na jarmark z Tarnowca.

Wśród wystawców znaleźli się również tacy, których zainspirowali nasi sąsiedzi Słowacy. Andrzej Tarka z Roztok, z wykształcenia mechanik samochodowy i wiertnik, rzeźbiarstwem zajmuje się od dziecka. Swojej pasji poświęca nawet kilkanaście godzin dziennie. Twierdzi, że najlepiej rzeźbi mu się na wsi, szczególniej tej słowackiej, cisza i spokój wprawiają go w znakomity nastrój.

Na Słowację jeżdżę bardzo często, czy to na wystawy, czy do znajomych. Słowacy to cudowni ludzie, różnimy się od nich diametralnie – mówi słynny rzeźbiarz z okolic Jasła.

Podczas jarmarku zostaną przygotowane tradycyjne polsko-słowackie potrawy, połączone z ich degustacja, mowa tutaj o żurku staropolskim i lokszach ziemniaczanych, natomiast miłośnicy historii będą mogli posłuchać prezentacji polsko-słowackich legend: Legenda o Jaśle i Legenda o zamku Cicva.

Atrakcje przewidziane są również dla grupy dzieci niepełnosprawnych z Jasła i z Vranova nad Toplo’u.  Przeprowadzone zostaną dwudniowe warsztaty plastyczne: malowanie na drewnie, lepienie z gliny i ceramika.

Dodatkowo, w ramach jarmarku, odbędą się występy teatru ulicznego, na które organizatorzy serdecznie zapraszają.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia jarmarku: Jarmark Pogranicza

Weronika Samborska

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj