niedziela, 16 czerwca, 2024

Profesor Karol Myśliwiec Kawalerem Orderu Uśmiechu

0
Profesor Karol Myśliwiec Kawalerem Orderu Uśmiechu
Udostępnij:

Przyrzekam ,,być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić”- uroczyście ślubował profesor Karol Myśliwiec podczas tradycyjnego pasowania różą. 3 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle odbyła się gala wręczenia Orderu Uśmiechu wybitnemu archeologowi i egiptologowi.

Order Uśmiechu to międzynarodowe, najsłoneczniejsze odznaczenie przyznawane przez dzieci, które chcą podziękować wyjątkowej osobie dorosłej za wybitną działalność na ich rzecz.

Pomysłodawcą przyznania Orderu profesorowi była Elżbieta Konopka, jedna z nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle wraz ze swoimi wychowankami.
,,Nasz album skierowany do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu  w Warszawie jest dowodem najwyższego uznania  dla osobistości Pana Profesora, przede wszystkim jako niezwykle miłego człowieka, przyjaciela dzieci. Pragniemy docenić, wyróżnić, nagrodzić znakomitego Jaślanina za wybitną pracę i odkrycia naukowe”- uzasadniali w swoim wniosku uczniowie.

fot.Urząd Miasta w Jaśle

Po wygłoszeniu laudacji Teodozji Rzeuskiej – dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie nadszedł czas na przygotowanie oraz wręczenie odznaczenia.
,,Decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu z dnia 30 czerwca 2022 roku Karol Myśliwiec został 1066 Kawalerem Orderu Uśmiechu na świecie”- ogłosił kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu –  Marek Michalak.

Podczas ceremonii nie mogło zabraknąć rytuału wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem na twarzy. Profesor zrobił to bez najmniejszego problemu, za co został nagrodzony ogromnymi brawami. Kawaler podczas tradycyjnego pasowania różą przyrzekł przed zebranymi ,,być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić”.

Jestem tak speszony tym wszystkim co zostało na mój temat powiedziane, że właściwie przystawałoby mi tylko jedno, milczeć. Tym bardziej, że milczenie me złotem. Dla mnie uśmiech jest symbolem szczęścia, a kiedy usiłuje odpowiedzieć komuś na pytanie ,,czy jestem szczęśliwy” wtedy natychmiast w swojej pamięci przewijam taśmę zatytułowaną moje życie i zawsze dochodzę do tego samego wniosku. Najszczęśliwsze lata mojego życia to 18 pierwszych lat spędzonych w Jaśle -powiedział niezwykle uśmiechnięty profesor Myśliwiec, dziękując za uhonorowanie go tak niezwykłym tytułem.

fot.Urząd Miasta w Jaśle

Dzisiejszy dzień był podwójną okazją do świętowania, ponieważ laureat obchodził swoje 79 urodziny. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle przygotowała z tej okazji niespodziankę. Po odśpiewaniu przez zebranych ,,sto lat” na salę wjechał ogromy tort. Po raz kolejny Kawaler Orderu Uśmiechu nie krył wzruszenia.

Drogie dzieci, droga młodzieży, to przede wszystkim dzięki wam mamy możliwość uczestniczenia w tej wspaniałej uroczystości. Jak sam pan profesor wspomniał, to mieszkaniec naszego miasta. Może teraz od czasu do czasu, ale zawsze Jasło jest mu drogie i jest dumy z tego , że jest Jaślaninem. Serdecznie panie profesorze za to dziękuje. Można powiedzieć o tym mieście, że jest małe ale z pewnością jest miastem wielkich ludzi – mówił burmistrz Ryszard Pabian.

Po części oficjalnej, nadszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie. Po zakończonej uroczystości w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbył się wernisaż wystawy poświęconej działalności profesora Karola  Myśliwca pt.,,Wezyr Merefnebef Polskie Badania Archeologiczne w Sakkarze.”

fot.Urząd Miasta w Jaśle

Karolina Gorczyca