wtorek, 18 czerwca, 2024

Sensowne Twory Słowne

0
Sensowne Twory Słowne
Udostępnij:

Pod takim hasłem od czterech lat w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbywa się powiatowy konkurs recytatorki. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była literatura staropolska.

 

W konkursie udział wzięło 28 gimnazjalistów i licealistów ze szkół: Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Publicznego Gimnazjum w Brzyskach, Zespołu Szkół w Szebniach, Zespołu Szkół Społecznych w Sieklówce, Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu, Społecznego Gimnazjum w Opaciu, Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

W tegorocznym konkursie recytatorzy prezentowali utwory z zakresu literatury staropolskiej. Uczestnicy wybierali najczęściej teksty autorstwa Jana Kochanowskiego, ale sięgnęli także po teksty m.in. Pawła z Krosna, Wacława Potockiego, Biernata z Lublina, Szymona Zimorowica, Jana Andrzeja Morsztyna czy Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Prezentacje oceniały: Agata Ochałek-Skałba, polonista, założyciel wielokrotnie nagradzanego teatru szkolnego „Zielona kurtyna” działającego w Gimnazjum w Bieździedzy oraz Magdalena Mastaj – instruktor teatralny, recytator.

W kategorii gimnazjów równorzędne nagrody otrzymali:

Klaudia Serwa i Magdalena Łopatyńska – reprezentujące Społeczne Gimnazjum w Opaciu, Mateusz Żyra oraz Wojciech Hałucha – z Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Wyróżnienia otrzymali: Kinga Byś i Miłosz Momot z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Justyna Wójcik z Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę za wybitną interpretację monologu Kassandry z „Odprawy posłów greckich” otrzymała Lidia Bachórz reprezentująca Jasielski Dom Kultury.

Równorzędne II nagrody otrzymali – Izabella Łętowska i Dorota Libuszowska z JDK i Mateusz Knapik z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

Wyróżnienie otrzymała Patrycja Piotrowska z Jasielskiego Domu Kultury.

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/recytatorzy_mdk{/gallery}