piątek, 24 maja, 2024

Śladami historii Jasielszczyzny

0
Śladami historii Jasielszczyzny
Udostępnij:

Historycznym szlakiem ziemi jasielskiej wędrowała kilkudziesięcioosobowa grupa turystów pod kierownictwem Józefa Kaczora, przewodnika jasielskiego oddziału PTTK.

 Wycieczka, która odbyła się 5 lipca br. w ramach 52. Studni Kulturalnej zorganizowana została przez Jasielski Dom Kultury i PTTK.

Zwiedzanie rozpoczęło się od zabytkowego dworku w Wolicy (gdzie obecnie znajduje się Dom Dziecka), w którym przed laty mieszkał burmistrz Jasła Antoni Koralewski. Kolejny etap wycieczki to Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu oraz inne obiekty historyczne. Józef Kaczor nawiązał do historii miejscowości oraz dawnych właścicieli dóbr tarnowieckich, przypominając jednocześnie o znaczeniu ówczesnego dworu dla galicyjskiej kultury. W Sądkowej, na miejscu dawnej karczmy znajduje się kapliczka, zaś w Dobrucowej miejsce egzekucji więźniów z dawnego obozu w Szebniach. Z historią zabytkowej świątyni pw. św. Marcina w Szebniach zapoznał jasielskich turystów proboszcz parafii ks. Wacław Rybka. Wycieczkowicze odwiedzili też tzw. „Doły Bierowskie”, gdzie znajduje się cmentarz jeńców radzieckich oraz cmentarz w Warzycach, gdzie spoczywa kilka tysięcy zamordowanych Polaków, Żydów, jeńców sowieckich i dzieci z ochronki w Iwoniczu Zdroju.

Ostatnim etapem wyprawy 2 ramach 52. Studni Kulturalnej były zielone kurhany sprzed 4 600 lat pasterskiej ludności ceramiki sznurowej oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce, gdzie rozpalono ognisko.

er

{gallery}galerie/wycieczka_studnia{/gallery}