wtorek, 18 czerwca, 2024

Statuetka Karpackiego Grajka trafiła do Rumuni

0
Statuetka Karpackiego Grajka trafiła do Rumuni
Udostępnij:

Już po raz 12. w Trzcinicy (gmina Jasło) odbył się  Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat. Impreza wrosła już na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w regionie, co roku przyciąga rzesze uczestników i tłumy widzów.

Impreza odbyła się 12 lipca br. W Trzcinicy. Jak co roku organizatorami wydarzenia byli: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy a Partnerem Wydarzenia LOTOS Asfalt s.a.

Festiwal, którego głównym celem jest  kultywowanie i upowszechnianie bogactwa  folkloru karpackiego, ma charakter konkursu kapel ludowych. Występujących na trzcinickiej scenie oceniali profesjonaliści:  Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, Jerzy Dynia – etnomuzykolog oraz Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta.

– Poziom tegorocznego Festiwalu jest tradycyjnie wysoki, zróżnicowany, występują znani wykonawcy, o dużym potencjale artystycznym, występują też i zespoły młode, ale z dobrymi instrumentalistami, wszystko jest smaczne i interesujące – mówi znany etnograf Tadeusz Łopatkiewicz. – To co jest najważniejszą ideą tego festiwalu, to uświadamianie Polakom, że Karpaty, to nie jest tylko fragment południa Polski, ale ogromny łańcuch górski, który zamieszkują dziesiątki społeczeństw i najróżniejszych kultur, dla których Karpaty są wspólnym mianownikiem. Stąd, jeśli nawet różnią się strojem, zwyczajami,  to i tak zawsze będą mieć pokrewne elementy kultury. Z każdym rokiem jest tu coraz więcej młodych zespołów, takich, które grają muzykę folkową, ale w wartościowy sposób nawiązującą do tradycji i do źródeł. W związku z tym zauważamy ten naturalny, postępujący spadek zespołów dorosłych zastępowanych zespołami młodymi. Młodzi ludzie grają świetnie od strony instrumentalne, co bierze się ze szkół muzycznych, które ta młodzież kończy, ale to powoduje, że to już jest jednak trochę inna muzyka.

Jury zwracało uwagę na autentyczność instrumentów, wykonawstwo, ubiór, manierę wykonawczą, repertuar i sposób grania.

Sukces Festiwalu bardzo cieszy wójta gminy Stanisława Pankiewicza. –  To wiele lat pracy, która jak widać przynosi dobre efekty. Dzięki temu, że ten Festiwal jest regularnie organizowany, że przyjeżdża tu wielu twórców ludowych, artystów, śpiewaków, tworzymy kulturę, dzięki której wyrażamy szacunek dla naszych przodków, którzy kiedyś tu żyli i ją kształtowali.

Ideą cyklicznego Festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka dlatego też od lat występom muzycznym towarzyszą wystawy i targi sztuki ludowej.

Formuła konkursowa Festiwalu nie zmienia się. – Mamy profesjonalne jury, znawców folkloru, a nade wszystko bardzo chętnie przyjeżdżają do nas zespoły, twórcy ludowi, artyści, którzy mają możliwość zaprezentowania się na naszej scenie. Przyjeżdżają zespołu z Rumuni, Słowacji, Ukrainy, Czech, gościnnie występował zespół z Albanii i Węgier. To pokazuje potrzebę organizowania Festiwalu, bo odbiorców tej muzyki jest coraz więcej, a my pokazujemy żywą kulturę, co w dobie przekazu medialnego, gdzie wielokrotnie prezentowane są te same nagrania, korygowane możliwościami jakie daje technika – zauważa Pankiewicz. 

Mieszkańcy Trzcinicy bardzo chętnie włączają się do organizacji Festiwalu. – Jak każdy mieszkaniec Trzcinicy czuje się bardzo mocno wiązany z naszą miejscowością. Tutaj się urodziłem tutaj, z Trzcinica związałem cale swoje życie, kocham tę miejscowość. Tu są wspaniali ludzie, pracowici, zorganizowani, nie trzeba nikogo długo prosić do jakiś prac, pomocy między sobą. Każdy z nich wnosi tu pewien wkład, a że ja mam trochę większe możliwości dlatego z przyjemnością wspieram nasze imprezy finansowo, żeby nasza miejscowość się rozwijała, żeby to służyło przyszłym pokoleniom, żeby przyciągnąć młodzież, żeby pokazywać i kultywować  ten folklor, którzy ma u nas piękne korzenie – mówi Tadeusz Gorgosz, mieszkaniec Trzcinicy, jeden ze sponsorów Festiwalu.

W tym roku na  festiwalowej scenie o statuetkę  „Karpackiego Grajka” walczyli: Kapela Ludowa Widelanie z Widełki, Zespół Regionalny Kowalnia ze Stróż, Kapela Ludowa Warzanie z Wary, Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Kapela Ludowa Pogórzanie z Dynowa,  Kapela Ludowa Młoda Harta z Harty, Kapela Ludowa Białobrzeżanie z Krosna, Młodzieżowa Muzyka Podegrodzie z Podegrodzia, Kapela Ludowa Gajda z Olszanicy, Kapela z Huty Komorowskiej oprócz kapel polskich swoje programy artystyczne zaprezentują zespoły z Rumuni, Czech i z Ukrainy. Natomiast po za konkursem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą oraz Kapela Ludowa Trzcinicoki. Imprezę tradycyjnie już  poprowadzi Stanisław Łukaszczyk.

Nagrodę główną – statuetkę Karpackiego Grajka  ufundowaną przez wójta Gminy Jasło – otrzymała Kapela Ansamblul Centra z Carei w Rumunii.

Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody drugie:

– nagrodę ufundowaną przez Tadeusza Gorgosza – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe TAGORMET – otrzymała Kapela Jana Kubika z Krościenka nad Dunajcem,

– nagrodę ufundowaną przez prezesa Stanisława Wójcika – Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS – otrzymała Kapela „Bukóń” z Jabłonkowa w Czechach.

Nagrodę trzecią ufundowaną przez prezesa Zbigniewa Myśliwca – firma TRANSWIERT z Jasła – otrzymała Kapela „Pogórzanie” z Dynowa.

Nagrodę czwartą – rzeczową – ufundowaną przez Firmę Majewski otrzymała Kapela „Młoda Harta” z Harty k. Dynowa.

Ponadto komisja przyznała osiem wyróżnień finansowych, ufundowanych przez Partnera wydarzenia, które otrzymały:

1.     Ansamblul Vasile Lucaciu z Siseti w Rumunii
2.     Kapela „Sambir Folk” z Ukrainy
3.     Kapela „Widelanie” z Widełki
4.     Kapela z Huty Komorowskiej
5.     Kapela „Warzanie” z Wary
6.     Kapela „Gajda” z Olszanicy
7.     Kapela „Podegrodzie” z Podegrodzia
8.     Kapela „Białobrzeżanie” z Krosna

Nowością tegorocznego Festiwalu, po zakończonym konkursie i ludowych występach ,  była dyskoteka pod gwiazdami  z największymi hitami lat 80-tych, 90-tych, disco polo i współczesnych zagrają: Waldek Wojtas, DJ Danio, Mr.DJ.

Portal Twoje Jasło sprawował patronat medialny nad Festiwalem.

Ewa Wawro

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy