czwartek, 18 lipca, 2024

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich on-line z jasielską biblioteką!

0
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich on-line z jasielską biblioteką!
Udostępnij:

Tradycyjnie już, jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle 23 kwietnia włączyła się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku święto książki miało jednak niecodzienny charakter, ponieważ do świętowania zachęcaliśmy za pośrednictwem internetu. Na fanpage’u Biblioteki na Facebooku zaprosiliśmy naszych czytelników do wysłuchania fragmentów książek czytanych przez ich autorów oraz do twórczych działań związanych z literaturą. 

W samo południe najmłodszych do kreatywnej zabawy zaprosiła zaprzyjaźniona z naszą Biblioteką, ilustratorka i autorka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska wraz z Edkiem, sympatycznym bohaterem książki „Rok na targu”. Każde dziecko samodzielnie mogło wykonać w domu swojego Edka  według instrukcji przedstawionej przez ilustratorkę i czerpać radość z twórczego działania.

Godzinę później „Polkę” nieco starszym odbiorcom czytał Robert Król – jaślanin, poeta, laureat wielu konkursów i stypendiów, nominowany za swoją książkę do literackiej nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Robert Król wybrał do przeczytania fragment nawiązujący do wspomnień związanych ze swoim rodzinnym miastem – Jasłem.

Specjalne pozdrowienia dla naszych czytelników, szczególnie tych najmłodszych przesłał w swoim nagraniu  przyrodnik, polarnik, podróżnik oraz autor książek dla dzieci Mikołaj Golachowski.  Słuchając fragmentów jego utworów literackich pt. „Pupy, ogonki i kuperki” oraz „Gęby, dzioby i nochale” dzieci miały okazję poznać niecodzienne i zabawne fakty m.in. na temat takich zwierząt jak pingwiny, wombaty czy śledzie.

Na zakończenie świętowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, fragment książki „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” przeczytał jej autor Dominik Szczepański, którego mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece w zeszłym roku podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Autorzy, którzy tego dnia świętowali wspólnie z naszą Biblioteką: Jola Richter-Magnuszewska, Robert Król, Mikołaj Golachowski i Dominik Szczepański, przygotowali dla małych i dużych czytelników pytania i zadania do wykonania. Na zwycięzców każdej z zabaw będą czekać książki z autografami.

Dzieląc się wrażeniami z tymi, którzy nie mogli śledzić profilu MBP w Jaśle w mediach społecznościowych, zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia oraz wysłuchania czytanych utworów na stronie jasielskiej biblioteki (www.mbp.jaslo.pl) .

MBP w Jaśle