poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Światowy Dzień Poezji z „Michalinami”

0
Światowy Dzień Poezji z „Michalinami”
Udostępnij:

20 marca 2017 r. z okazji Światowego Dnia Poezji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”   Gośćmi specjalnymi wydarzenia były Maria Forystek oraz Monika Kocik-Furtek.

– Poezja ludowa to obszar, który wpisuje się w wielkie terytorium literatury. Jest to alternatywa dla różnego rodzaju poezji – powiedziała Maria Tomasik, prezes Klubu „Michalina”. Treścią naszych wierszy jest to, co nam bliskie: przyroda, religia, dom – kontynuowała.

Następnie wysłuchaliśmy wierszy Marii Forystek, która jest emerytowaną pielęgniarką. Wiersze pisze od wielu lat dla siebie i rodziny. Korzysta ze swojego bogatego doświadczenia i często sięga do wspomnień. – Zawsze miałam szczęście do ludzi, sama także z racji zawodu pochylałam się nad innymi – wspomina. Wojna to temat, do którego sięga najczęściej. Zebranym przeczytała m.in. wiersz o wojennych dziewczynach.

Poezja ta bardzo ważny element w życiu Moniki Kocik-Furtek. Słowa pomagają jej uporać się  z różnymi życiowymi zakrętami, które strofa jej zdaniem definiuje. Interesuje ją człowiek i jego kondycja. Przez wiele lat dotykała tematów bardzo trudnych, jednak w ostatnim czasie zaczęła pisać dla dzieci, co zaowocowało tomikiem „Wesoły świat”. Poetka przeczytała wiersz o śwince Dusi, która nie lubiła wody.

Przedstawione podczas spotkania wiersze były różnorodne – podniosłe i zabawne, w większości dotykały tematyki budzącej się do życia przyrody będącej metaforą życiowych zmian – tego co daje radość i ożywia człowieka. Chociaż był to dzień poezji, klubowe rękodzielniczki także nie próżnowały. Alicja Antonik, Helena Jarecka i Barbara Rodak przyniosły ze sobą ozdoby Wielkanocne, a Teresa Macek zaprosiła zebranych na swój profil facebookowy, gdzie prezentuje efekty swoich prac.

IMG 0056 IMG 9935 IMG 9963 IMG 9995

MBP w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj