poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Święto kultury w bożonarodzeniowej atmosferze

0
Święto kultury w bożonarodzeniowej atmosferze
Udostępnij:

Trzy tytuły „Mecenas Kultury”, pięć Nagród Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury oraz pięć nagród im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, wręczono podczas tegorocznego spotkania „Przy wigilijnym stole” w Jasielskim Domu Kultury (21 grudnia br.). Ponadto wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska otrzymała statuetkę „Przyjaciel JDK”, a Józef Biernacki – grawerton z podziękowaniami od burmistrza. Odbyło się też poświęcenie oddanego do użytku w listopadzie, po gruntownej modernizacji, budynku JDK.

Uroczystość wręczenia nagród uatrakcyjnił koncert kolęd w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Skalnik” z Kamionki Wielkiej (pow. nowosądecki w woj. małopolskim), a po zakończeniu oficjalnej części imprezy przy wigilijnym stole spotkało się kilkuset mieszkańców Jasła, wśród których byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, Jasła i powiatu, instytucji, służb mundurowych, organizacji i przedsiębiorstw działających w Jaśle.

 

Nagrody Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury

Przyznawanym od 2001 roku Nagrodami Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury w tym roku uhonorowani zostali: kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, artysta fotografik Tomasz Kasprzyk, autorka tekstów w publikacjach o Jaśle Łucja Filipek, należąca do Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Józef Firaka i Władysław Fortuna z chóru „Echo”.

Nagrody im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

Po raz pierwszy przy okazji spotkania „Przy wigilijnym stole” w JDK wręczone zostały nagrody pieniężne im. Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Ich fundator – wybitny muzyk i kompozytor, pochodzący z Jasła Jerzy Duduś Matuszkiewicz – chciał w ten sposób uhonorować wybitnie utalentowanych muzycznie, związanych z Jasłem, młodych ludzi (poniżej 25 lat). W tym roku nagrody im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza otrzymali: pianista Piotr Jaworski, wokalistka Aleksandra Tocka, pianista Michał Babiarz oraz gitarzystki: Paulina Pietrusza i Zuzanna Walczyk.

List fundatora nagrody Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza skierowany do nagrodzonych odczytał Tomasz Kasprzyk.

Mecenasi Kultury

Statuetki Mecenasa Kultury, przyznawane od 12 lat firmom, które w znaczący sposób wspierają wydarzenia kulturalne w Jaśle, otrzymali: LOTOS Infrastruktura, Sieć Jasielskich Sklepów MPM oraz Spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Dziękując wyróżnionym sponsorom, za wspieranie jasielskiej kultury, burmistrz Ryszard Pabian powiedział m.in.: – To tylko dzięki wam na scenie JDK, czy też na jasielskim rynku możemy organizować wydarzenia kulturalne na tak wysokim poziomie.

Podziękowania

Ponadto statuetkę „Przyjaciel JDK” od dyrektora JDK Janusza Szewczyka otrzymała wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, a specjalne podziękowania i grawerton od burmistrza Jasła – Józef Biernacki, były prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, znany nie tylko w Jaśle działacz na rzecz bezpieczeństwa drogowego, organizator turniejów bezpieczeństwa ruchu drogowego dla młodzieży, rajdów i zlotów samochodowych, który przyczynił się do budowy w Jaśle „miasteczka ruchu drogowego”.

Życzenia

Na zakończenie tej części spotkania, życzenia świąteczno-noworoczne złożyli: dyrektor JDK Janusz Szewczyk, dziekan Dekanatu Jasło Wschód ks. prałat Zbigniew Irzyk, który również odczytał fragment Ewangelii, poprowadził wspólne modlitwy i poświęcił oddany niedawno do użytku po gruntownej modernizacji Jasielski Dom Kultury oraz burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Chciałem państwu złożyć serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego, samych pomyślnych chwil i spełnienia najskrytszych marzeń – mówił dyr. JDK Janusz Szewczyk.

Ks. Zbigniew Irzyk życzył wszystkim wielu łask i Bożego błogosławieństwa, a święcąc JDK polecił Bożej opiece pracowników tej instytucji i wszystkich, którzy z oferty JDK korzystają. Nawiązał też do Roku Miłosierdzia oraz 1050-lecia chrztu Polski. – Zaprasza nas dzisiaj Maryja, Józef, pasterze, mędrcy do Betlejem. By tam dostrzec tę maleńką dziecinę. Dziecko. Człowieka, który przyszedł właśnie na świat jako Bóg, by nas odkupić i zbawić. Przyniósł przede wszystkim miłość i miłosierdzie – mówił m.in. ks. dziekan. – Życzę sobie i wam, by ten czas świąteczny, ale także Nowego Roku, był opromieniony właśnie tymi darami. Bo nie tylko w święta mamy być pełni życzliwości i dobroci dla innych. Pamiętajmy, że Boże Narodzenie jest każdego dnia, gdy wyciągamy rękę do zgody, gdy życzymy komuś dobrze, gdy się uśmiechniemy, gdy umiemy przebaczyć, kiedy potrafimy być dla siebie życzliwi. I tego sobie i wam życzę na ten rok, który jest przed nami i te święta. Bądźmy dla siebie życzliwi. Budujmy w miłości ten nasz dom rodzinny, którym jest nasze miasto.

Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w rozwój jasielskiej kultury i uwrażliwianie na nią odbiorców w każdym wieku oraz złożył bożonarodzeniowe życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i spokoju oraz spełnienia postanowień noworocznych. skierował do wszystkich mieszkańców. – Ponieważ przełom roku, to chwila, kiedy pojawiają się postanowienia i nowe pomysły, życzę wam i sobie, abyśmy spotykając się za rok mogli powiedzieć: większość z nich uwieńczona została sukcesem – powiedział burmistrz, zapraszając wszystkich na wigilijny poczęstunek i dziękując paniom, które go przygotowały.

Przy wigilijnych stołach

Przy wigilijnych stołach, zastawionych tradycyjnymi potrawami, sporządzonymi według staropolskich przepisów, jak co roku spotkało się kilkaset osób. Dzielenie się opłatkiem, wzajemne składanie życzeń i rozmowy w przyjacielskiej atmosferze przeciągnęły się do późna. Wśród tych, którzy przyjęli zaproszenie na wigilijny wieczór w JDK byli m.in.: senator Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca i wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska.

Spotkanie „Przy wigilijnym stole” zorganizował Jasielski Dom Kultury we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle.

***

Nagrody Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury za 2015 rok otrzymali:

Mariusz Świątek – za ochronę materialnego dorobku kulturalnego Jasła, pozyskanie kopi pism dotyczących znanych i związanych z naszym miastem osób, żyjących na przestrzeni XIV, XV, i XVI wieku, kopi przywilejów królewskich i cesarskich, cennych map miasta Jasła i okolic z XVIII, XIX i początków XX wieku.

Tomasz Kasprzyk – za udział w wielu wystawach i konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą oraz organizację szeregu indywidualnych wystaw fotografii artystycznej, za zaangażowanie i prace społeczna na rzecz ratowania jasielskich zabytków.

Łucja Filipek – za upowszechnianie i wkład w rozwój kultury miasta Jasła i regionu jasielskiego, jako autorka wielu tekstów w publikacjach o Jaśle, propaguje lokalną historię i współczesność.

Władysław Fortuna –za wieloletnią prace na rzecz jasielskiej chóralistyki, poprzez czynne uczestnictwo w koncertach z chórem „Echo” promujących kulturę miasta Jasła i region jasielski.

Józef Firaka –za wieloletnią prace na rzecz jasielskiej chóralistyki, poprzez czynne uczestnictwo w koncertach z chórem „Echo” promujących kulturę miasta Jasła i region jasielski.

Nagrody im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza otrzymali:

Piotr Jaworski – młody pianista urodzony w Jaśle, który ma już na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień, m.in.: I nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle, I nagrodę oraz nagrodę specjalnę dla najbardziej wyróżniającego się pianisty w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w kwietniu 2015 r. Obecnie uczy się w Krakowskiej Akademii Muzycznej

Aleksandra Tocka, która otrzymała wiele prestiżowych nagród w konkursach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich, ocenianych przez sławnych wokalistów, m.in.: Grażynę Łobaszewską, Joannę Zagdańską, Mieczysława Szcześniaka, Lorę Szafran czy Elżbietę Zapendowską. W 2012 r. rozpoczęła współpracę z jasielskim big bandem – Jass Brass Consort z powodzeniem występując w kraju i za granicą.

Michał Babiarz – 15-letni jaślanin, który w swoim dorobku posiada liczne osiągnięcia pianistyczne (blisko 40 nagród i wyróżnień) w konkursach krajowych, a także w Niemczech, Włoszech i Grecji. Jego największym sukcesem jest tegoroczne I miejsce w międzynarodowym konkursie muzycznym w Treviso we Włoszech.

Paulina Pietrusza jest gitarzystką, absolwentką PSM I st. w Jaśle oraz uczennicą ZSM II st. w Krośnie. Zdobyła liczne nagrody na prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zuzanna Walczyk – absolwentka PSM I st. w Jaśle. Obecnie kontynuuje naukę gry na gitarze w ZSM w Krośnie. Oprócz gry solowej Zuzanna lubi także muzykę kameralną, a wraz z Pauliną Pietruszą tworzyła udany duet gitarowy, który także odnosił znaczące sukcesy w kraju i za granicą.

Statuetki Mecenasa Kultury otrzymały firmy:

Sieć Jasielskich Sklepów MPM – firma z dwudziestoletnią tradycją, której założycielami są Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal. Pierwszy sklep MPM powstał przy ul. Kołłątaja w Jaśle, w następnych latach kolejne przy ulicach: Szopena, Mickiewicza, Jana Pawła II i Kopernika, w Krośnie oraz w Lubli. Od 2007 roku ma Certyfikat Zatrudnienie Fair Play.

Lotos Infrastruktura S.A. – firma wchodząca w skład Grupy LOTOS, jednego z największych przedsiębiorstw w kraju, koncernu naftowego prowadzącego działalność w Polsce i poza jej granicami.

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny – rozpoczęła operacyjną działalność 1 sierpnia 2014 r. Firma specjalizuje się w sprzedaży: gazu ziemnego (wysokometanowego i zaazotowanego), gazu propan – butan, energii elektrycznej, skompresowanego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Zapraszamy do obejrzenie obszernej fotorelacji z wydarzenia 

Jadwiga Steliga /JDK/