środa, 7 czerwca, 2023

Tydzień z Internetem w MBP

0
Tydzień z Internetem w MBP
Udostępnij:

Osiem spotkań, prawie setka uczestników i mnóstwo inspiracji – za nami Tydzień z Internetem! Wszyscy, którzy w dniach 23-28 marca br. odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle mieli okazję poznać możliwości Internetu i nowych technologii.
O tym jak „podróżować” online przekonali się dorośli i seniorzy uczestniczący w warsztatach Wirtualne spacery. Uczestnicy poznali aplikacje i strony internetowe do planowania podróży, np. Google Earth. Sprawdzili również jak odwiedzić bez wychodzenia z domu muzea i galeria np. Luwr, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Yorku. Największe zainteresowanie wzbudziła aplikacja Space Journey, która umożliwia „zwiedzanie” kosmosu. – Jestem w Czytelni na ul. Kościuszki 47 a jednocześnie spaceruję po kosmosie! Te aplikacje są niesamowite – opowiadał jeden z uczestników.

Możliwości wykorzystania Internetu do nauki i planowania przyszłości zawodowej poznali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, którzy uczestniczyli w spotkaniu Zawodowe selfie. Przyszli maturzyści poznali zawody związane z branżą nowych technologii oraz sprawdzili czym są potrzebne na rynku pracy, kompetencje cyfrowe i miękkie. Poznali również aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną i sprawdzili swoje umiejętności informatyczne w teście Skillage. – Nie wiedziałam, że jest tyle stron w Sieci dzięki którym można planować studia lub pracę po zakończeniu szkoły. Aplikacje w rzeczywistości rozszerzonej – rewelacja! Fajnie byłoby nauczyć się tworzyć podobne – relacjonowali na zakończenie.

O tym, że gry i programy można stworzyć samemu dzięki internetowym narzędziom przekonali się mali Internauci, którzy uczestniczyli w spotkaniu ZaKoduj bibliotekę! Podczas zajęć dzieci uczyły się podstaw programowania obiektowego w programie SCRATCH – powstały pierwsze skrypty dzięki którym bohater gry poruszał się, rysował kwadrat i zmieniał rozmiar. – Skrypt układamy ze specjalnych klocków, łączymy je ze sobą i powstaje przepis na program! I on naprawdę działa! Każdy może kodować, dziewczynki też – opowiadali mali mistrzowie kodowania.

Przepis na zabawę i naukę z Internetem czy tabletem poznały również dzieci uczestniczące w zajęciach w Oddziale dla Dzieci i filiach. Mali Internauci z Filii nr 1 odkryli początki państwa polskiego dzięki aplikacji Gniezno 3D, uczestnicy zajęć Mozart 2.0 w Filii nr 3 poznali aplikacje muzyczne a najmłodsi z Fili nr 2, podczas zajęć Tabletowe poRYSUNKI, zamienili się w małych artystów – wszystko dzięki tabletom i aplikacjom do malowania i tworzenia obrazów.

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z Internetu. Inicjatywę tę aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Koordynatorem krajowym kampanii w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/tydzień_z_internetem{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj